Czym jest tensometr? To słowo znane jest z pewnością wszystkim, którzy choć trochę pamiętają wiadomości z lekcji fizyki. Nie sposób oczywiście pominąć także wszystkich tych, którzy używają tensometrów na co dzień. Do czego przydaje się to urządzenie i kto najczęściej z niego korzysta?
Czym jest tensometr? To słowo znane jest z pewnością wszystkim, którzy choć trochę pamiętają wiadomości z lekcji fizyki. Nie sposób oczywiście pominąć także wszystkich tych, którzy używają tensometrów na co dzień. Do czego przydaje się to urządzenie i kto najczęściej z niego korzysta?
Co to jest tensometr i do czego służy?
Najprościej mówiąc, urządzenia tego używa się do pomiarów odkształceń. Chodzi o zmierzenie odkształcenia i obliczenie naprężenia oraz ocenę stanu naprężeń. Oczywiście wszystko odbywa się na podstawie praw fizyki. Jest to bezpośrednie zastosowanie tensometrów. Jeśli chodzi o wykorzystanie pośrednie, to urządzenia tego używa się także do pomiaru na przykład ciśnienia, siły, masy albo momentu obrotowego. Najprostszym podziałem tych urządzeń jest podział na tensometry oporowe oraz półprzewodnikowe. Te pierwsze są użytkowane i stosowane zdecydowanie częściej.
Zastosowanie tensometrów
Tensometry wykorzystywane są w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Za ich pomocą mierzy się odkształcenia lub ocenia się stan naprężeń w elementach konstrukcyjnych. Z powodzeniem wykorzystywane są także w badaniach laboratoryjnych, a także wykorzystuje się je, budując przetworniki masy, siły, ciśnienia czy momentu obrotowego. Bardzo często wykorzystuje się tensometry w diagnostyce, a także w pomiarach w utrzymaniu ruchu. Pomyślnie wykorzystuje się także tensometry wszędzie tam, gdzie trzeba zbadać stopień naprężenia różnych ogromnych konstrukcji, takich jak między innymi torowiska czy mosty. Warto wziąć tutaj pod uwagę fakt, że konstrukcje te są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak opady deszczu, śniegu czy silny wiatr.
Cechy charakterystyczne
Każdy tensometr ma swoje szczególne cechy charakterystyczne, dzięki którym kupujący może podjąć decyzję o nabyciu konkretnego typu. Do takich cech szczególnych należy bez wątpienia materiał, z jakiego tensometr jest wykonany, długość drabinki pomiarowej, to, ile wynosi rezystancja, a także zakres temperatur, w jakich jest on zdolny do pracy i sposób podłączenia. Żaden z tych czynników nie jest bez znaczenia, a w grę wchodzą jeszcze między innymi na przykład kwestia odporności na wilgoć czy też wytrzymałości na wysoko zmienne odkształcenia.
Specjalne zadania dla tensometrów
Niektóre z rodzajów tensometrów będą idealne do używania tam, gdzie zmiany odkształcenia będą bardzo szybkie. Chodzi między innymi o rozmaite wybuchy, czy też fale uderzeniowe albo testy zderzeniowe. Aby uchwycić te wysokie skoki mierzonych wartości, potrzeba sprzętu o specjalnych parametrach. Z kolei tensometry do zastosowań laboratoryjnych zazwyczaj cechują się stosunkowo wysoką temperaturą, w jakiej można je wykorzystywać. Drabinki pomiarowe muszą być wykonane ze specjalnego materiału, który będzie solidny i wytrzymały. Jak więc widać, wcale nie tak łatwo jest dobrać właściwy tensometr do celów, jakim będzie służyć.
Zastosowanie tensometrów w przemyśle to temat rzeka. Wydaje się, że na najbliższe lata można prognozować tylko rozwój tej gałęzi przemysłu.
Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Biuro Inżynierskie Maciej Zajączkowski.