Wakeboarding zdobywa w ostatnich latach coraz większą popularność. Powstał w Stanach Zjednoczonych, a oficjalnie za sport został uznany dopiero w 1993 roku. W wakeboardingu sportowiec na desce jest ciągnięty za linę lub wyciąg; powstał z połączenia nart wodnych, snowboardingu i surfingu. Co zatem sprawia, że wakeboarding co roku przyciąga coraz więcej chętnych i gdzie można go uprawiać?

Od czego zacząć przygodę z wakeboardingiem?

Osobom mające jakieś doświadczenie ze sportami ekstremalnymi takimi jak snowboard z pewnością będzie nieco łatwiej na początku. Jednak pierwsze zajęcia powinny zostać przeprowadzone pod okiem instruktora, dzięki czemu zostanie zminimalizowane ryzyko kontuzji i błędów. Instruktor przekaże profesjonalną wiedzę na temat poprawnego ułożenia nóg, czy sposób przenoszenia ciężaru ciała. Oczywiście, w celu dalszego samodoskonalenia się potrzeba trochę samozaparcia i dużo praktyki. Do trenowania wakeboardingu wystarczy jedynie umiejętność pływania.

A gdzie można trenować wakeboarding? Możliwości jest kilka, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jedną z opcji jest skorzystanie z oferty EH school, która organizuje obozy sportowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Co jest potrzebne do uprawiania wakeboardingu?

Tak samo jak w surfingu i snowboardzie — deska. Pierwszą warto wybrać z pomocą instruktora, który dobierze ją z uwzględnieniem wzrostu i masy ciała. Ważna jest także szerokość deski. Węższe są szybsze, a szersze gwarantują łagodniejsze lądowanie po wybiciu się. Nie wolno także zapominać o odpowiednich butach, kamizelce wyporowej oraz oczywiście kasku. Żaden profesjonalny instruktor nie powinien wypuścić na wodę początkującego kursanta bez kasku.

Jakie są zalety wakeboardingu?

Jedną z największych zalet wakeboardingu jest to, że może go uprawiać praktycznie każdy, kto posiada podstawowe umiejętności pływania. Dzieciom poleca się rozpocząć naukę po dziesiątym roku życia. Natomiast sama czynność może być niezwykle ekscytująca dla sportowców. Oprócz adrenaliny związanej z przebywaniem w powietrzu najbardziej rozwinięte ośrodki sportowe mają również tory przeszkód. Nie znaczy to, że aby uprawiać wakeboarding, trzeba być adrenaline junkie; można go także uprawiać rekreacyjnie. Poza tym warto także wspomnieć, że wakeboarding poprawia ogólną kondycję fizyczną i dotlenia organizm, a przede wszystkim dostarcza mnóstwo zabawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj