Zmęczenie, kontuzje, stres – to wszystko dobija nasz organizm i powoduje, ze jesteśmy mniej odporni i podatni na choroby. Jak spowodować by nasz organizm lepiej się regenerował?

Za oknem szaro i zimno, słońca mało, w pracy dużo roboty i stresujące sytuacje, w domu nawał obowiązków. To wszystko fatalnie odbija się na naszym organizmie. Co zrobić by się zregenerować?

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na regenerację naszego organizmu jest zdrowy i długi sen. Najlepiej byłoby gdybyśmy sypiali nie mniej niż 8h. Często jest to jednak marzenie ściętej głowy, bo nawet jeśli kładziemy się spać wcześniej, nie zasypiamy, albo budzimy się w nocy. Co warto zrobić by sen był długi i zdrowy?

Przede wszystkim zadbajmy o wygodne łóżko, a w zasadzie materac. Często to on jest przyczyną braku wysypiania się. Warto również zadbać o wywietrzenie pomieszczenia przed snem i zadbanie o odpowiednią temperaturę. Najlepiej jeśli oscyluje ona w granicach 18 stopni. Starajmy się wyciszyć przed pójściem spać. Zdrowy sen regeneruje nas najlepiej.

Inną ważną kwestią, jest prawidłowe i zdrowe odżywianie się. Zdrowe lekkie posiłki spożywane na zasadzie częściej a mniej, to również połowa sukcesu w temacie regeneracji. Nasze osłabienie i brak odporności często bierze się z układu pokarmowego dlatego żywienie jest tak ważne.

Aktywność fizyczna jest również szczególnie ważna jeśli chcemy być zdrowi, dobrze spać i tym samym dobrze się regenerować. Nie starajmy się forsować za mocno. Nawet jeśli mamy w planie schudnąć czy wyrobić kondycję, należy robić to na spokojnie. Zbyt szybkie próby dojścia do wyższego poziomu ćwiczeń sprzyjają kontuzjom.

W przypadku regeneracji zarówno organizmu jak i konkretnej kontuzji, szczególnie przydatna będzie tlenoterapia. Dokładnie opisane jest to np. w Tlenowym Zakątku. Tlenoterapia przyspiesza regenerację komórkową i pozwala szybciej się regenerować.

Ostatnią kwestią jest zadbanie o odpoczynek. Nawet jeśli mamy w domu bałagan, warto odłożyć sprzątanie w czasie i dać sobie chwilę na odpoczynek jeśli czujemy się szczególnie wyczerpani. Sprzątanie nie zając, nie ucieknie. Połóżmy się na chwilę, zdrzemnijmy, poczytajmy książkę pod kocykiem, napijmy się herbaty. Taki krótki 30minutowy odpoczynek pozwoli nam później znacznie szybciej i w lepszym humorze, zająć się obowiązkami, które na nas czekają. Pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedno, a dzisiejszy świat nas nie oszczędza. Zadbajmy o odpowiednią regenerację naszego organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj