Ekspresy kolbowe są niezbędne we wszystkich dobrych kawiarniach, restauracjach i cukierniach. Oferują bowiem bariście pełną kontrolę nad procesem parzenia, dzięki czemu może on zaoferować gościom niezwykle aromatyczną i pobudzającą kawę, spełniającą oczekiwania nawet najbardziej wymagających kawoszy. Pojawia się więc pytanie, jakie ekspresy kolbowe do gastronomii wybrać? Czym powinny się charakteryzować?
Podsumowanie:
- Ekspresy kolbowe uwielbiane są przez wszystkich fanów kawy i znajdują zastosowanie przede wszystkim w lokalach opierających swoją działalność na kawie najwyższej jakości: dobrych kawiarniach, restauracjach, cukierniach.
- Wyjątkowość ekspresów kolbowych tkwi w ich manualnej obsłudze i tym, że zapewniają bariście pełną kontrolę nad każdym z etapów przygotowania kawy – od zmielenia ziaren po czas parzenia.
- Dobry ekspres kolbowy musi posiadać szereg funkcjonalności – takich, które pozwalają tworzyć jeszcze smaczniejszą i bardziej aromatyczną kawę, jak z włoskiej kawiarni. Jakich funkcjonalności dokładnie? O tym przeczytasz w artykule.
Jak działa ekspres kolbowy i o co trzeba zadbać, przygotowując kawę z jego pomocą?
Profesjonalny ekspres kolbowy jest urządzeniem manualnym. Jego działanie w teorii jest proste: woda pod ciśnieniem „uderza” w zmieloną kawę znajdującą się w kolbie wpiętej do grupy zaparzającej i przepływa przez nią w ciągu kilkudziesięciu sekund, czego efektem jest esencjonalne espresso.
Obsługa takiego ekspresu wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Barista powinien wiedzieć, ile kawy i w jakim stopniu zmielonej powinno znaleźć się w kolbie w zależności od tego, jaki rodzaj kawy zażyczył sobie klient oraz jak długo musi być parzona, by zyskała pożądany smak i aromat. Musi też zadbać o optymalne tampowanie (czyli ubijanie zmielonej kawy w sitku) – tak, by woda przechodziła przez kawę równomiernie. Jako przedsiębiorcy powinniśmy więc – poza kupnem dobrego ekspresu – zatrudnić również wykwalifikowanego specjalistę do obsługi urządzenia.
Jakie funkcje i elementy muszą posiadać dobre ekspresy kolbowe do gastronomii?
- Możliwość jednoczesnego przygotowania kilku filiżanek kawy – potrzebne zwłaszcza, jeśli lokal cieszy się dużą popularnością;
- Elektryczny podgrzewacz do filiżanek – dzięki niemu kawa utrzyma pożądaną temperaturę aż do momentu podania jej klientowi;
- Cyfrowa kontrola temperatury – z nią barista ma jeszcze większą kontrolę nad procesem przygotowania kawy;
- Funkcja gorącej wody i pary aktywowana łatwymi w obsłudze dźwigniami;
- Licznik zużytej kawy i wody – chroni przed sytuacją, w której zasoby skończą się chwilę przed przygotowaniem kawy dla klienta;
- Tryby oszczędzania energii – pozwalają zmniejszyć rachunki za prąd i czynią ekspresy kolbowe przyjaźniejszymi dla środowiska;
- Cenne są również dodatkowe funkcje dla lepszego wydobycia aromatu z kawy.
Ważne – w ekspresach kolbowych brakuje młynka, dlatego trzeba pamiętać, by osobno go dokupić. Za to stałym elementem jest dysza spieniająca mleko.
Jeśli podjęliśmy decyzję, że nasz biznes nie obejdzie się bez ekspresów kolbowych, a z drugiej strony, ich zakup generuje dla nas zbyt duże koszty, niemożliwe do poniesienia na obecnym etapie działalności, pamiętajmy, że istnieje jeszcze opcja dzierżawy i leasingu ekspresów do kawy. W ramach tych usług dodatkowo możemy liczyć między innymi na doradztwo profesjonalistów, pomoc w instalacji oraz naprawie urządzenia, w razie takiej potrzeby, a nawet dostęp do wysokiej jakości kawy.