Jesień w pełni, co odczuwają także nasi czworonożni podopieczni. Psy i koty zazwyczaj uwielbiają tę porę roku. Temperatury są niższe, a spadające z drzew liście zapewniają świetną okazję do zabaw. Należy jednak pamiętać, że warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz mocno wpływają na stan sierści naszych pupili. W jaki sposób pielęgnować sierść psów i kotów jesienią?

Regularne wyczesywanie

Jesienne błoto, wilgoć i opadające z drzew liście z pewnością nie są sojusznikami sierści psów i kotów. Przyniesione z podwórka zanieczyszczenia i zabrudzenia chętnie zagnieżdżają się w niej na dłużej, co dotyczy szczególnie psów. Co prawda jesienna pielęgnacja sierści czworonoga nie różni się zbytnio od zabiegów stosowanych wiosną i latem, ale powinna być bardziej intensywna i regularna. Jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych jest systematyczne wyczesywanie sierści z potencjalnych zanieczyszczeń. Z takiego stanu rzeczy powinien być zadowolony czworonóg, ale przede wszystkim pozostali domownicy, którym niekoniecznie przypadną do gustu zawleczone z podwórka liście i inne drobne elementy jesiennej scenerii. Ponadto, warto mieć na uwadze, że jesień to dla czworonogów pora linienia.

Czas na zmianę fryzury

Jesienna pogoda może stanowić spore wyzwanie dla właścicieli czworonogów, szczególnie tych, którzy posiadają zwierzęta ras o dłuższej sierści. Koty i psy ras, które wymagają regularnego strzyżenia powinny zostać odpowiednio przygotowane na chłodniejsze miesiące. Sierści nie powinno się golić zwyczajną maszynką czy obcinać uniwersalnymi nożyczkami, a raczej sięgnąć po profesjonalne rozwiązania dostępne między innymi pod tym adresem: https://sklep.germapol.pl/pl/maszynki-dla-psow-i-kotow.html. Dzięki temu odrastająca pokrywa zapewni czworonogowi wystarczającą ilość ciepła i komfortu na zimowe miesiące.

Kot „wykąpie się” samodzielnie, pies potrzebuje pomocy

W przypadku psów, jesienią nie należy zapominać o kąpielach. Sierść jest narażona na znacznie większą ilość zanieczyszczeń i nieprzyjemne dla psa i domowników skutki linienia. Dlatego podopiecznego warto kąpać częściej niż latem. Z kolei w przypadku kotów jest to poza ekstremalnymi wyjątkami zabronione, bo zwierzęta te z natury boją się wody. Jeżeli kot bardzo mocno się ubrudzi, możemy jedynie delikatnie przetrzeć jego futerko zwilżoną szmatką, aby usunąć największy brud. Pupil z pewnością dokończy dzieła samodzielnie.

Pielęgnacja sierści domowych pupilów jesienią nie musi być wcale kłopotliwa. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, a z pewnością zarówno my, jak i nasi czworonożni przyjaciele będziemy mogli bez przeszkód cieszyć się pięknem tej pory roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj