Wszystko, co w jakimś stopniu trafi do szeroko rozumianych konsumentów, będzie podlegać oddziaływaniu czynników zewnętrznych. Dotyczy to przemysłu, handlu i usług. Zadaniem producentów jest przewidzieć stopień degradacji np. opakowania, artykułów spożywczych, a nawet maszyn w celu dobrania optymalnej technologi produkcji do warunków, w jakich dana rzecz bądź substancja będzie eksploatowana. Badania jakościowe i wytrzymałościowe prowadzi się za pomocą urządzeń służących do symulacji warunków naturalnych w warunkach laboratoryjnych, między innymi służą do tego komory temperaturowe.
Komory temperaturowe — znaczenie dla gospodarki
Aby zobrazować stopień zaawansowania przeprowadzanych testów, wymieńmy kilka innych urządzeń, których przeznaczenie jest zbliżone, chociaż wykorzystują one odmienne parametry środowiskowe.
- Komory szokowe.
- Komory korozyjne.
- Komory próżniowe.
- Komory wibracyjne.
- Komory pyłowe.
- I inne.
Komory temperaturowe są niezbędne do uzyskania w stosunkowo krótkim czasie temperatur uważanych powszechnie za ekstremalne. Ich zakres zasadniczo różni się pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, choć możemy spodziewać się wartości rzędu od −70°C do +220°C. Podobnie duże rozbieżności dotyczą pojemności urządzeń wynoszące od 16 do aż 2000 litrów.
Warto zwrócić uwagę, iż mimo że takie temperatury nie występują w naturze, odporna na ich wpływ substancja z pewnością wykaże się dużą trwałością w standardowych warunkach.
Komory temperaturowe – przeznaczenie
W odróżnieniu od komór klimatycznych, w modelach temperaturowych nie da się przeprowadzić symulacji poziomu wilgotności bądź ciśnienia. Urządzenie koncentruje się wyłącznie na precyzyjnym ustawieniu warunków termicznych. Mimo to testy mają ogromne znaczenia z punktu widzenie bezpieczeństwa przyszłych użytkowników danej materii, czy to pod kątem zdrowotnym, czy też technologicznym.
Komory temperaturowe, zastosowanie:
- Testy stabilności leków – dzięki nim możliwe jest określenie terminu trwałości leków zanim zostaną dopuszczone do obrotu;
- Testy stabilności produktów kosmetycznych – pozwalają określić termin trwałości preparatów i zdefiniować zalecenia dotyczące sposobu ich przechowywania;
- Testy w przemyśle spożywczym – umożliwiają określenie terminu przydatności danych produktów spożywczych, a także badają wpływ światła na ich właściwości;
- Testy stabilności w przemyśle opakowań – dzięki badaniom jakości i właściwości papieru producenci mogą dobrać materiał na opakowanie;
- Testy odpornościowe w przemyśle motoryzacyjnym, zbrojeniowym i lotniczym.
Doceniając dbałość o precyzję badań i poprawność wyników należy uznać, iż najwyższe parametry jakościowe wszystkich elementów komory powinny być warunkiem sine qua non wyboru odpowiedniej komory temperaturowej w danym przedsiębiorstwie lub laboratorium.