Odpowiednie zabezpieczenie zarówno stałych, jak i tymczasowych wykopów zależy od wielu czynników. To przede wszystkim wymiary wykopu i rodzaj oraz stan gruntu, w którym jest wykonywany, obciążenia w sąsiedztwie oraz przewidywany czas użytkowania wykopu. W niektórych przypadkach możliwe i wystarczające jest określenie bezpiecznego pochylenia skarp wykopu i dostosowanie się do przygotowanych wytycznych, jednak często konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie. Jedną z metod zabezpieczania wykopów jest budowa ścianek szczelnych.

Kiedy skarpy zrobić nie można lub to nie wystarcza

Kto choć raz próbował zagłębiać się w przepisy i normy związane z budownictwem w celu znalezienia konkretnych informacji, ten z pewnością zdaje sobie sprawę, jak zawiłe są ich wytyczne. Często lepiej dotrzeć do publikacji naukowej lub publikacji sprawdzonych fachowców z branży, gdzie konkrety są wyłowione i podane na tacy. Nam udało się dotrzeć do takich informacji, które wyraźnie mówią, że inne są standardy zabezpieczania wykopów tymczasowych niż zabezpieczania wykopów stałych. I tak na przykład przy wykopach tymczasowych pierwsza pozycja wykonywania skarpy o bezpiecznym pochyleniu wskazuje proporcję 1:0,5 dla gruntów od średnio spoistych do bardzo spoistych w stanie co najmniej twardoplastycznym, analogicznie przy wykopach stałych pierwsza pozycja to 1:1,5 przy głębokości wykopu do 2,0 m. Mamy więc różne kryteria. Nie zawsze zabezpieczenie wykopu skarpą jest z jakichś względów możliwe lub nie jest opłacalne – i tu przy wykopach tymczasowych z pomocą przychodzą między innymi ścianki szczelne.

Charakterystyka ścianek szczelnych i ich wykonanie

Jak mówi nam przedstawiciel Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych „Żyrardów” z Warszawy, zabezpieczenie wykopu to często nie wyłącznie zabezpieczenie przed możliwym obsunięciem, które może stanowić zagrożenie nie tylko dla osób pracujących wewnątrz wykopu; często to także konieczność zabezpieczenia wykopu przed wodą. Ścianki szczelne w takiej sytuacji są szczególnie przydatne, bo jak wskazuje nazwa, szczelne ścianki stanowią monolityczne konstrukcje, które zabezpieczają wykop przed zalaniem. Ścianki szczelne najczęściej budowane są z podłużnych kształtowników – poszczególne elementy są odpowiednio wprowadzane w grunt i spinane specjalnymi zamkami. W zależności od potrzeb elementy ścianek szczelnych mogą być wbijane, wciskane lub wprowadzane wibromłotem. Na koniec warto wspomnieć, że firma zajmująca się zabezpieczaniem wykopów ściankami szczelnymi mogą zaoferować także inne rozwiązania będące alternatywą do skarpowania – np. wykonanie ścianek berlińskich, czy palisady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj