Podczas podróży samochodem, możemy trafić na wiele nieszczęśliwych zdarzeń, których konsekwencją będzie zarysowanie szyby, jej pęknięcie lub pojawienie się pajączka. Najczęściej prowadzi to do konieczności naprawy szyby samochodowej. Wielu osobom może się to kojarzyć z dużym wydatkiem, dlatego w tym artykule sprawdzimy, czy istnieje możliwość zabezpieczenia się na wypadek wystąpienia odprysku. Sprawdzimy również, czy warto wykonywać naprawę szyby samochodowej oraz jakie błędy najczęściej popełniają kierowcy.
Odprysk na przedniej szybie – wymiana czy naprawa?
Korzystanie z samochodu zawsze niesie za sobą pewne ryzyko. Najczęściej jednak dochodzi do drobnych usterek szyby czołowej. Wystarczy drobny kamień, który z dużą prędkością uderzy w naszą szybę, by pojawił się na niej niewielki odprysk, a w jego następstwie pajączek. Wiele osób zastanawia się, jak można się przed tym chronić. Na rynku dostępne są już specjalne folie, które można założyć. Ich koszt jest jednak bardzo duży, przez co najczęściej stosowane są przy zakupie nowych samochodów. Czy więc właściciele starszych samochodów skazani są na kosztowną wymianę? Niekoniecznie, okazuje się bowiem, że większość pęknięć można naprawić.
Pierwszym krokiem po zauważeniu odprysku jest zaklejenie go z dwóch stron szyby przeźroczystą taśmą. To uchroni szczeliny przed gromadzeniem się brudu, co jest niezbędne, by móc przystąpić do czynności regeneracji. Naprawa szyb samochodowych jest dużo tańsza niż ich wymiana, dlatego należy zrobić wszystko, by była możliwa. Koniecznie powinniśmy znaleźć warsztat samochodowy, który specjalizuje się w takich czynnościach i doradzi nam, co możemy zrobić.
Jak przygotować się do naprawy szyby samochodowej?
By naprawa szyb samochodowych była możliwa, muszą zostać spełnione określone warunki. Po pierwsze odprysk lub pęknięcie nie może mieć większej średnicy niż 22-24 mm. Dodatkowo miejsce, w którym się znajduje, musi być oddalone od krawędzi szyby o minimum 10 cm.
Współcześnie w samochodach montuje się szyby laminowane. To powoduje, że najczęściej występują na nich dwa rodzaje uszkodzeń – odpryski i pionowe pęknięcia. Naprawę przeprowadza się przy użyciu żywicy, która charakteryzuje się wytrzymałością na poziomie około 90% w stosunku do pierwotnej szyby. Ponieważ materiał ten różni się od szkła, to po naprawie będzie widoczny mały ślad, który w żaden sposób nie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Pamiętajmy, że naprawa szyb samochodowych nie musi kosztować dużo. Jeżeli odpowiednio zabezpieczymy odprysk lub pęknięcie, to wymiana nie będzie konieczna. Jest to duża oszczędność zarówno pieniędzy jak i czasu, dlatego zawsze warto mieć przy sobie odpowiednie narzędzia. Pamiętajmy, że taka drobna awaria może nam się przydarzyć w każdej chwili i nie będziemy mieć na to żadnego wpływu. Korzystanie z usług profesjonalnego warsztatu może być dla nas ratunkiem od konieczności kosztownej wymiany.