Na transporcie opiera się większość działalności gospodarczych i ogólnie całą gospodarka krajowa. Jakie są podstawowe różnice i podobieństwa w przypadku transportu krajowego i międzynarodowego?
Od niepamiętnych czasów transport napędzał rynki i stanowił podstawę funkcjonowania państw. Większość firm opiera się o dostawy: sprzętu, asortymentu itd. Jedynie firmy świadczące usługi działają na nieco innych zasadach, ale i one potrzebują: komputerów, myszek, papieru itd.
Produkty te muszą być dostarczane transportem z innych miast lub państw. Jeśli wchodzimy do sklepu spożywczego i mamy tam jogurty czy banany, to dlatego, ze zostały one dowiezione do sklepu z hurtowni. Hurtownia także musi się zaopatrywać u producentów krajowych i zagranicznych.
Transport krajowy jest niejako prostszy w obsłudze, gdyż odpadają nam wszelkie formalności związane z cłem oraz przewozem pomiędzy krajami, zwłaszcza jeśli kraje te nie należą do Unii Europejskiej. Wymiana towarowa i transport z takimi krajami to wiele różnych dokumentów i pozwoleń, które należy posiadać. Dlatego w przypadku organizacji tego rodzaju transportu, warto oddać się w ręce specjalistów np. Cargo Transport.
Dodatkową kwestią w przypadku transportu międzynarodowego są ewentualne losowe problemy związane z aktualną sytuacją geopolityczną. Bywa tak jak ostatnio miało to miejsce w przypadku Białorusi, że dany kraj ograniczy ruch transportowy, lub zupełnie go uniemożliwi. Nietypową sytuacją, która również w ostatnim czasie dotyczy krajów EU jest wojna w Ukrainie, która również zaburza dotychczasowy ruch transportowy między Ukrainą a krajami UE. Zwiększone transporty wojskowe na wschód nie sprzyjają także transportowi, gdyż ruch ten w ostatnim czasie bardzo się zintensyfikował na terenie Polski. Tym samym nieco trudniej poruszać się innym jednostkom transportowym.
Zarówno w przypadku transportu krajowego jak i międzynarodowego bardzo istotną kwestią, jest logistyka, zgranie w czasie dostaw, odbiorów, przeładunków. Transport szczególnie zagraniczny, ale też i krajowy potrzebuje magazynów przeładunkowych, gdzie transportowane z daleka towary będą wypakowane i będą czekały na odbiór przez konkretnych dostawców do ostatecznych Odbiorców. Zwłaszcza w przypadku leków czy artykułów spożywczych czas i rodzaj przechowywania ma szczególne znaczenie.
Branża TSL (transport/spedycja/logistyka) stwarza wiele trudności i nie jest łatwa. Jeśli nie mamy doświadczenia i nie znamy się na tym, lepiej pozostawić to specjalistom.