Praktyka pokazuje, że sprawy karno-rozwodowe nie są zjawiskiem nowym. Ponadto coraz modniejsza postawa roszczeniowa sprawia, że to zjawisko coraz bardziej przybiera na sile.
Najczęstsze rodzaje spraw karno-rozwodowych
Wśród najczęściej pojawiających się na wokandzie sądowej spraw karno-rozwodowych możemy wymienić następujące:
- sprawy dotyczące przywłaszczeń i kradzieży – jest to taka sytuacja, w której jeden ze współmałżonków dowodzi, iż ze swojego prywatnego majątku pożyczył swojemu małżonkowi jakąś kwotę, którą on lub ona, zamiast ją oddać, to sobie przywłaszczył,
- sprawy karne dotyczące znęcania – bardzo często podczas rozwodów pojawiają się sprawy związane ze znęcaniem, zwłaszcza psychicznym. Warto w tym miejscu podkreślić, że w zdecydowanej większości przypadków sprawy te opierają się na zeznaniach świadków, gdyż nie ma namacalnego dowodu, na przykład w formie śladów pobicia. Są to zatem sprawy słowo przeciwko słowu. Bardzo łatwo jest rzucić takie oskarżenie podczas procesu rozwodowego.
- sprawy o molestowanie nieletnich – są bardzo trudne i przykre. Zdarza się nieraz niestety tak, że jedno z współmałżonków celowo fałszywie oskarża drugiego o taki czyn, aby wymóc na nim na przykład zgodę na wysokie alimenty. Znając polskie realia, sprawy takie potem mogą ciągnąć się miesiącami, a nawet latami. Nawet jeżeli proces wykaże potem jego niewinność, to najczęściej będzie miał już zniszczoną opinię wśród znajomych i społeczeństwie. Ponadto, sąd może na czas tej rozprawy profilaktycznie zakazać kontaktów z dzieckiem temu rodzicowi. Jest to więc bardzo silna karta przetargowa, oczywista forma zastraszania i manipulacji.
- sprawy „zaległe” – czyli „nagle” sobie przypominam o czymś, co może napsuć krwi współmałżonkowi. Dość częsta sytuacja – drugi współmałżonek prowadzi firmę, oskarżę go zatem o malwersacje finansowe lub oszustwa podatkowe. Nawet jeżeli to nieprawda, to on będzie miał na czas sprawy i dochodzenia dużo nieprzyjemności.
Nie każda sprawa karno-rozwodowa to fikcja
W środowisku prawniczym rozwody często traktuje się pobłażliwie lub z przymrużeniem oka. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że nie wszystkie takie sprawy są zmyślone na potrzeby zemsty czy odegrania się. Wiele z nich jest autentycznych i tak naprawdę faktycznym powodem prowadzącym do decyzji o rozwodzie. Niestety wiele małżeństw rozpada się z powodu pojawiających się niewłaściwego zachowania czy przemocy. Te sytuacje są niezwykle przykre i delikatnie mówiąc żartobliwe traktowanie, jest co najmniej nie na miejscu (więcej informacji tutaj).