W cyfrowym świecie coraz częściej można spotkać świadomych klientów traktujących domenę jako markę. Jesteś osobą, która chce dokonać rejestracji domeny? Jeśli tak, zapraszamy do lektury naszego artykułu!

  1. Domeny internetowe
  2. Rejestrowanie domeny
  3. Zagrożenia związane z domeną

W przypadku domeny warto pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, o których piszemy poniżej!

Domeny internetowe

Obecnie Internet zdominował sposób, w jaki codziennie funkcjonujemy. Jest to miejsce, którym przedsiębiorcy docierają do swoich klientów. Posiadanie strony internetowej jest obecnie praktycznie nieodłącznym elementem każdej branży. By strona www działała, potrzebny jest jej projekt graficzny oraz serwer, na którym będą się znajdować wszystkie treści i wybierana domena internetowa, która reprezentuje firmę lub usługi.

Rejestrowanie domeny

Na samym początku tworzenia strony www trzeba zadbać o rejestrowanie domeny. Jest to związane ze znalezieniem właściwej nazwy dla domeny. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy nazwa firmy i nazwa domeny strony internetowej są takie same. Będzie to duże ułatwienie dla klientów, którzy w sieci będą chcieli znaleźć daną markę. Przy rejestracji domeny trzeba też zdecydować się na jedno z wielu rozszerzeń. W naszym kraju popularne jest oczywiście rozszerzenie „.pl”. Istnieją też domeny regionalne (np. „.mazowsze.pl”) i domeny globalne (np. „.com”).

Domeny rejestruje się w firmach hostingowych (m.in. w cyberfolks.pl). Najlepszym wyborem wydają się te firmy, które bezpośrednio są partnerami NASK – Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Dlaczego warto zarejestrować domenę internetową w takiej firmie? Po pierwsze, czeka na ciebie wygodny i szybki generator domen, przy pomocy którego błyskawicznie znajdziesz inspiracje. Po drugie, rejestracja domen oznacza, że są chronione systemem DNS Anycast, który zapewnia większą odporność na ataki i ogólną niezawodność. Po trzecie, możesz liczyć na bezpłatny audyt strony internetowej dla domeny, pod którą założysz swoją nową stronę.

Zagrożenia związane z domeną

W przypadku nazwy domeny jej zarejestrowanie to tylko jeden z kroków prowadzących do sukcesu. Kolejnym krokiem jest zadbanie o bezpieczeństwo. W cyfrowym świecie jest wielu oszustów, którzy tylko czekają, by wykorzystać naszą nieuwagę. Istnieje wiele rodzajów naruszeń. Na co uważać?

  • Typosquatting – jest to nieuczciwa technika rejestracji domen niemalże identycznych z już istniejącymi zastrzeżonymi nazwami firm, pseudonimami i znakami towarowymi.
  • Cybersmearing – jest to rejestrowanie tzw. domen ośmieszających. Złośliwi internauci, niezadowoleni klienci lub byli pracownicy zakładają czasami strony www, które w nazwie domeny dodają obraźliwe określenia.
  • Cybersquatting – jest to działanie polegające na zarejestrowaniu domen o nazwach, które są identyczne lub podobne do istniejących.
  • Cyberwildcatting – jest to przetrzymywanie domen, które zawierają w nazwie słowa, które mogą zostać w przyszłości wykupione. Osoby zajmujące się takimi praktykami działają w celu uzyskania dużych korzyści, wymuszając niewspółmiernie wysokie ceny za domeny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj