Rynek pracy w Polsce zmienia się dynamicznie i wydaje się, że jest coraz to lepiej. Nadal jednak w wielu przypadkach znacznie bardziej opłaca się pracować poza granicami, bowiem w większości zawodów nadal możemy tam liczyć na znacznie lepsze zarobki. Oczywiście mowa głównie o krajach zachodnich, które kuszą naszych rodaków jednak nie jedynie zarobkami, a mają do zaproponowania znacznie więcej.

Nie tylko pieniądze – doskonałe warunki życia

Rodaków do kraju zachodu nie przyciągają jedynie pieniądze, a również sposób życia i możliwości, które dany kraj oferuje. Często są to relatywnie wyższe świadczenia socjalne, znacznie większa dostępność niektórych dóbr w zamian za pracę czy też po prostu jakość codziennego życia. Nie bez znaczenia pozostają tu służba zdrowia, bezpieczeństwo czy też komfort prawny. Nasz kraj pod niektórymi względami wciąż wypada słabo na tle zachodu, a więc również z takich powodów wiele osób chętnie opuszcza ojczyznę i pozostaje na stałe za granicą.

W jakich zawodach Polacy znajdują zatrudnienie?

Przed laty zdecydowanie chętnie wyjeżdżaliśmy do prostych prac fizycznych. Największym zainteresowaniem cieszyły się prace magazynowe, budowlane czy też w przestrzeni publicznej (na przykład zieleń miejska). Z czasem jednak nasi rodacy docenili również możliwości rozwoju zawodowego i dziś również chętnie wyjeżdża kadra zarządzająca, kierownicza i managerska. Opuszczają nasz kraj również bardzo chętnie specjaliści wielu dziedzin, którzy znają dobrze rynki zagraniczne oraz posługują się językiem obcym. Miejscem, do którego nadal najchętniej wyjeżdżamy są kraje takie jak: Niemcy, Holandia, Wielka Brytania czy też Norwegia. Nie brakuje ofert pracy również z mniej popularnych kierunków. W jaki sposób znaleźć pracę za granicą w budownictwie?

Jak szukać pracy za granicą?

W kwestii poszukiwania pracy niewiele zmieniło się od lat. Podstawą jest oczywiście Internet. Na portalach ogłoszeniowych znajdziemy oferty pracy za granicą. Zwykle będziemy musieli nawiązać współpracę z biurem pośrednictwa pracy, które zapewni nam wszystkie formalności prawne. Znacznie trudniej poszukuje się pracy na własną rękę, ale obecnie jest to możliwe pod warunkiem posługiwania się doskonale językiem obcym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj