Zakup nowej sprężarki to ważna decyzja dla firm, które szukają niezawodnego źródła sprężonego powietrza. Wybór odpowiedniego modelu kompresora będzie mieć wpływ zarówno na efektywność pracy, jak i koszty eksploatacji czy trwałość urządzenia. Sprawdź, jakie są najważniejsze czynniki, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu sprężarki.

Wybierz odpowiedni rodzaj sprężarki

Pierwszym czynnikiem, który musisz wziąć pod uwagę przy wyborze kompresora, jest rodzaj urządzenia. Warto się zastanowić jaki rodzaj sprężarki będzie odpowiadał na potrzeby aplikacji. Najpopularniejsze na rynku są kompresory tłokowe i sprężarki śrubowe. To spośród takich rodzajów firmy głównie dokonują wyboru urządzeń do zakładów przemysłowych i usługowych.

Czym charakteryzują się powyższe rodzaje kompresorów? Sprężarki tłokowe są dedykowane do krótkotrwałej pracy. Sprawdzają się doskonale w zastosowaniach warsztatowych. Warto podkreślić, że z powodu dość prostej konstrukcji są tańsze w zakupie, niż kompresory śrubowe, ale wymagają częstszej konserwacji. Urządzenia te generują również wyższy poziom hałasu. Z kolei sprężarki śrubowe sprawdzają się w przemyśle i zastosowaniach wymagających stałej dostawy sprężonego powietrza. Z powodzeniem mogą pracować w trybie ciągłym. Warto podkreślić, że z powodu bardziej skomplikowanej konstrukcji są droższe w zakupie niż kompresory tłokowe. Jednocześnie sprężarki śrubowe są także bardziej wydajne i pracują znacznie ciszej. 

Na jakie parametry techniczne musisz zwrócić uwagę?

Wybór kompresora o odpowiednich parametrach technicznych ma kluczowe znaczenie dla jej efektywności. Na co zatem trzeba zwrócić szczególną uwagę przy zakupie sprężarki? Sprawdź przede wszystkim ciśnienie robocze, jakie zapewnia urządzenie. Musi być ono dostosowane do wymagań narzędzi i innych urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem.

Następnym ważnym parametrem jest wydajność. Określa ona ilość powietrza, jaką kompresor może dostarczyć w jednostce czasu. Ten parametr podawany jest zazwyczaj w m3/h lub l/min. Istotna z punktu widzenia eksploatacji jest również moc silnika. Warto pamiętać, że im większa moc sprężarki, tym większa jest wydajność urządzenia. Dlatego im większa wydajność urządzenia jest wymagana przez aplikację, tym więcej kW powinna mieć sprężarka. Kupując sprężarkę do zakładu z pewnością wybierzesz urządzenie zasilane energią elektryczną. Pamiętaj jednak, że w przypadku małych kompresorów prawdopodobnie wystarczy zwykłe gniazdko, a w przypadku większych jednostek konieczna będzie siła. 

Oszacuj koszty eksploatacji i konserwacji

Zakup sprężarki to nie tylko koszt początkowy, ale również wydatki związane z jej użytkowaniem. Badania wskazują, że koszty eksploatacyjne kompresorów stanowią około 70% globalnych kosztów zakupu i użytkowania sprężarki. Dlatego też warto zwrócić uwagę na energooszczędność wybranego urządzenia oraz koszty konserwacji i serwisu.

Zużycie energii elektrycznej jest głównym kosztem eksploatacyjnym w każdym kompresorze. To sprawia, że warto kupować nieco droższe, ale bardziej energooszczędne maszyny. Oprócz energooszczędnych sprężarek należy zastanowić się również nad innymi formami oszczędności energii — np. odzyskiem ciepła powstającego podczas sprężania czy optymalizacji pracy urządzenia. Warto przed zakupem sprawdzić także systemy chłodzenia, które wpływają na trwałość i wydajność sprężarki. Dla wysokości kosztów użytkowania kompresora znaczenie ma też częstotliwość serwisowania. Regularne przeglądy oraz wymiana części i materiałów eksploatacyjnych typu filtry czy olej mają wpływ na wydłużenie żywotności maszyny i jej długą i bezawaryjną pracę. 

Czy będziesz potrzebować dodatkowego wyposażenia

Nowoczesne sprężarki często posiadają dodatkowe funkcje, które mogą zwiększyć komfort użytkowania. W rezultacie podstawowa wersja kompresora musi być uzupełniona o dodatkowe wyposażenie wpływające na jakość pracy sprężarki. W jakie elementy dodatkowe może być wyposażony kompresor? W ofercie rynkowej powszechnie dostępne są sprężarki na zbiorniku. Dotyczy to zarówno kompresorów tłokowych, jak i śrubowych. Zbiornik stabilizuje dostawę medium roboczego, wydłuża czas przestoju urządzenia i wpływa na niższe zużycie maszyny. Kompresory, zazwyczaj modele o niższej mocy, często w opcji dostępne są z osuszaczami powietrza, dzięki czemu generują medium robocze o wyższej klasie czystości. Jeśli Twój zakład wymaga zastosowania sprężonego medium o wyższej klasie czystości będziesz musiał zaopatrzyć się w bardziej precyzyjne, jednocześnie droższe, filtry powietrza. Ponadto, zarówno w dużych, jak i małych kompresorach, coraz częściej do sterowania stosuje się zaawansowaną elektronikę, co pomaga w optymalizacji wytwarzania i dystrybucji medium roboczego. Warto jednak podkreślić, że koszt zakupu takiego sterowania zwraca się wielokrotnie podczas eksploatacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj