Chirurgia stomatologiczna odpowiada za wszelkie zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy ustnej, wykonywane w ostateczności, gdy leczenie zachowawcze jest niewystarczające. Odpowiedzialna jest za takie zabiegi jak np. ekstrakcja zęba czy resekcja wierzchołka korzenia zęba. Na końcowy efekt leczenia chirurgicznego ma wpływ nie tylko przebieg zabiegu, ale i prawidłowe postępowanie po jego zakończeniu. Jak zatem dbać o zęby po zabiegu chirurgicznym?
Prawidłowe postępowanie ze skrzepem
Skrzep warunkuje prawidłowe gojenie się rany powstałej podczas chirurgicznego leczenia zębów. Po zakończeniu zabiegu, np. ekstrakcji zęba, stomatolog umieszcza w zębodole tampon, który ma za zadanie zatamować krwawienie. Należy pozostawić go w jamie ustnej przez co najmniej pół godziny, aby skrzep mógł prawidłowo uformować się w zębodole. W przypadku, gdy z rany nadal sączy się krew, opatrunek można wymienić na nowy lub zastąpić go ostudzoną po zaparzeniu torebką czarnej herbaty. Zawiera ona kwas garbnikowy, który ma właściwości ściągające, więc hamuje krwawienie, przyspiesza tworzenie się skrzepu oraz łagodzi ból.
Jedzenie i picie po zabiegu chirurgicznym
Wiadome jest to, że na kilka godzin po skończonym zabiegu nie można jeść ani pić. Ważne jest także, aby zachować odpowiednią dietę na czas gojenia się rany. Zaleca się spożywanie chłodnych pokarmów i napojów, z uwagi na to, że wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, przez co krwawienie może się nasilić, a w następstwie doprowadzić to utraty skrzepu. Należy także unikać picia napojów przez słomki. Ponadto powinno się ograniczyć do pokarmów o płynnej konsystencji jak np. zupy, koktajle czy jogurty.
Higiena jamy ustnej po zabiegu chirurgicznym
Miejsce po zabiegu musi być bezwzględnie utrzymane w czystości. Dzięki temu rana nie tylko goi się szybciej, ale i ryzyko wystąpienia komplikacji ulega zmniejszeniu. Szczotkowanie wokół rany powinno być dokładne, ale i ostrożne oraz delikatne, aby nie naruszyć powstałego skrzepu, natomiast samą ranę należy omijać, dopóki się nie zagoi. Tak, jak szczotkowanie jest zabronione przez pierwsze 12 godzin od zakończenia leczenia, tak płukanie jamy ustnej możemy rozpocząć dopiero po upływie 24 godzin. Zalecane jest płukanie preparatem z dodatkiem chlorheksydyny, która wspomaga gojenie się tkanek i działa antybakteryjnie – dodaje specjalista z gabinetu stomatologicznego ARTDENT.
Zakaz picia alkoholu i palenia wyrobów tytoniowych
Spożywanie alkoholu i palenie papierosów jest zabronione przez okres minimum 24 godzin po zabiegu oraz powinno być odstawione lub ograniczone na okres przynajmniej 2-3 dni. Alkohol rozrzedza krew, w dodatku nie powinno się go łączyć z przyjmowanymi środkami przeciwbólowymi lub antybiotykami. Natomiast palenie papierosów, z uwagi na zawartość nikotyny, zaburza przepływ krwi, w wyniku czego tkanki są niedotlenione, a gojenie się rany wydłużone w czasie. Ponadto palenie wyrobów tytoniowych może doprowadzić do powstania tzw. suchego zębodołu, czyli zapalenia kości zębodołu, które jest szczególnie bolesne.
Unikanie wysiłku po przebytym zabiegu chirurgicznym
Znieczulenie podane w trakcie zabiegu sprawia, że pacjenci mogą być przez pewien czas otumanieni. Odpoczynek po przebytym leczeniu chirurgicznym jest wskazany. Ponadto przez okres 7 dni należy unika wysiłku fizycznego jak uprawianie sportu, schylanie czy dźwiganie ciężarów. W przeciwnym razie krwawienie ponownie się pojawi lub nasili, a rana po zabiegu ponownie się otworzy.