Polerowanie to popularny zabieg renowacyjny stosowany w trakcie odnawiania różnych elementów. Polerowaniu poddaje się głównie przedmioty metalowe np. karoserie i felgi samochodowe oraz drewniane m.in. podłogi lub meble. Aby zadanie to zostało wykonane perfekcyjnie należy zastosować urządzenie nazywane polerką. Na rynku są dostępne modele uniwersalne oraz specjalistyczne. Sprawdźmy zatem do jakich powierzchni można stosować polerki uniwersalne?
Jakie są rodzaje polerek?
Polerki można podzielić na kilka rodzajów. Są wśród nich zarówno duże maszyny do zastosowań typowo przemysłowych, które doskonale zdadzą egzamin np. w warsztatach samochodowych, jak też małe elektronarzędzia przydatne do polerowania niewielkich fragmentów odnawianego elementu lub do zastosowań amatorskich. Kolejnymi kryteriami według których można podzielić polerki są konstrukcja oraz sposób ich działania. Pod tym względem można wyróżnić polerki orbitalne i rotacyjne. Charakterystykę wymienionych modeli przybliża ekspert sklepu internetowego RG Narzędzia, w którego ofercie znajdziemy także urządzenia do polerowania:
Polerki elektryczne to obowiązkowe narzędzie w każdym warsztacie samochodowym, który zajmuje się rekonstrukcją powłok lakierniczych, usuwaniem hologramów, czy odnawianiem felg aluminiowych. Jednak coraz częściej urządzenia tego typu spotkamy również w przydomowych warsztatach. Polerki orbitalne cechują się dobrymi parametrami użytkowymi. Dodatkowo dzięki temu, że element polerujący wykonuje ruch eliptyczny wytwarzają niewielką ilość ciepła. To z kolei zmniejsza ryzyko termicznego uszkodzenia polerowanego materiału. Natomiast w polerkach rotacyjnych tarcza robocza porusza się wokół własnej osi. Dlatego efekt idealnego wypolerowania można uzyskać w dość krótkim czasie. Oczywiście na sprawność polerki mają wpływ również inne parametry np. moc urządzenia, jego waga czy prędkość robocza. Od mocy zależy wydajność polerki, stąd też najbardziej polecane są modele w przedziale 1000 – 1500 W. Taka moc w zupełności wystarczy do wykonania nawet najbardziej wymagających prac polerskich. Waga natomiast wpływa na wygodę pracy. Im lżejsze urządzenie, tym większy komfort obsługi. Ostatnim parametrem, jaki powinno się brać pod uwagę przy zakupie polerki jest jej prędkość. Warto wybierać modele z funkcją regulacji obrotów. Pozwoli to na polerowanie przedmiotów, których powierzchnia jest zróżnicowana pod względem struktury, kształtu i materiału z jakiego przedmiot został wykonany.
Jakie materiały można polerować przy użyciu polerki uniwersalnej?
Polerki uniwersalne już z samego założenia projektowane są do wszechstronnego użytku. Oznacza to, że są w stanie poradzić sobie z większością materiałów, które poddaje się polerowaniu. Rzecz jasna wiele zależy od tego jakimi akcesoriami będziemy się wspomagać podczas polerowania. Do tych stosowanych zaliczamy m.in. pasty oraz futra i gąbki polerskie. Przy ich użyciu nawet uniwersalna polerka poradzi sobie z większością zadań jakie stawia się przed tymi urządzeniami. Tak więc aby samemu odnowić meble, drewnianą podłogę, schody, a nawet karoserię samochodu czy aluminiowe felgi, wcale nie musimy kupować drogich specjalistycznych urządzeń.