Guzek pod skórą zawsze wywołuje niepokój i stres, bowiem może być on oznaką złośliwej choroby nowotworowej. Zanim jednak zaczniesz układać w głowie czarne scenariusze, guzek warto skonsultować. W wielu przypadkach może bowiem okazać się, że jest on jedynie niegroźną dla zdrowia zmianą. Do jakiego lekarza udać się po diagnozę?

Co może oznaczać guzek pod skórą?

Bez badań trudno postawić diagnozę, bowiem guzek pod skórą może mieć wiele podłoży. Często są to niegroźne schorzenia. Może się zdarzyć, że są one kaszakami, tłuszczakami, włókniakami – czyli zmianami, które można usunąć chirurgicznie. Wyczuwalny guzek w nielicznych przypadkach jest tym o charakterze złośliwym, zwiastującym chorobę onkologiczną.

Do jakiego lekarza się udać z guzkiem pod skórą?

Wyczuwalnego guzka pod skórą nie można ignorować. Nawet jeśli nie daje on objawów takich jak ból czy zaczerwienienie należy skonsultować go z lekarzem. Dorosłe osoby z guzkiem powinny zgłosić się do internisty, dzieci do lekarza rodzinnego. Korzystając z https://teledok.pl/, możesz też od razu uzyskać skierowanie na badanie USG, z którego wynikiem następnie zgłosisz się do lekarza specjalisty – dermatologa, chirurga, chirurga onkologa. W przypadku, gdy wynik USG będzie niewystarczający do diagnozy, lekarz specjalista skieruje na bardziej szczegółowe badanie np. rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, badanie histopatologiczne, analiza próbek zmiany pod mikroskopem.

Gdzie udać się z guzkiem w okolicach intymnych?

W przypadku, gdy guzek pojawia się w okolicach intymnych, konieczna jest konsultacja z ginekologiem. Tak umiejscowiona zmiana może bowiem oznaczać tłuszczaka, kaszaka, czyrak, powiększony węzeł chłonny, który wymaga leczenia. Lekarz może też postawić diagnozę kłykcina kończysta, czyli zmiany o charakterze brodawkowatym. Do ginekologa należy się też zgłosić z guzkiem pod skórą w okolicy piersi. Pilna wizyta jest konieczna przede wszystkim, jeśli zmianie towarzyszy obrzęk i ból piersi, uwidocznione naczynia żylne, zaciągnięcia i owrzodzenia, krwawienie, wyciek widzialny z sutka, zmiany w rozmiarze, kolorze i kształcie piersi, łuszczenie i zaczerwienienie brodawki, powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj