Układ wydechowy auta jest odpowiedzialny za to, aby odprowadzać spaliny, a dzięki katalizatorom oczyszczać je z trujących dla środowiska związków. Awarie tego układu często wpływają na pracę silnika i mogą mieć różne powody.

  1. Rdza i nie tylko, czyli przyczyny awarii układu oddechowego.
  2. Układ wydechowy – gdzie kupić części?

Układ wydechowy auta składa się z kolektora wydechowego, którego zadaniem jest zebranie spalin, rur wydechowych z katalizatorami (to one prowadzą spaliny do tłumika i do końcówki wydechu). Układ wydechowy w zależności od silnika to także  filtry, czujniki ciśnienia spalin (odpowiadają za przekazywanie informacji komputerowi silnika o tym, jak bardzo zanieczyszczone są filtry). Poza tym na ten układ składają się różne metalowe elementy, takie jak haki czy obejmy. Niestety awaria, którejś z części tego układu często prowadzi do tego, że pojazd nie jest zdatny do jazdy.

Rdza i nie tylko, czyli przyczyny awarii układu wydechowego

Dla pracy układu wydechowego charakterystyczne jest to, że odbywa się ona w wysokich temperaturach, a części układu mają styczność na przykład z wilgocią, wodą czy też solą i piachem, którymi posypywane są drogi podczas mrozu. A ponieważ główny materiał, z którego jest zbudowany układ wydechowy, to stal, to w związku z tym może dochodzić do korozji. Jeśli rdza nie zaatakowała w całości części układu oddechowego, skorodowaną powierzchnię się wycina i w jej miejsce zostaje przyspawany element nieskorodowany. Jednak, gdy rdza uszkodzi całą część, trzeba ją wymienić na nową. Usterkom w układzie oddechowym często ulega kolektor – głównie w wyniku działania wysokich temperatur. Taka awaria najczęściej skutkuje tym, że silnik samochodu słabiej pracuje. Do powszechnych awarii należy także uszkodzenie katalizatora, w wyniku czego staje się on niedrożny. Często zdarzają się też awarie tłumików, sondy lambda (pomiar spalin) oraz zapychanie filtrów.

Układ wydechowy – gdzie kupić części?

W zależności od zepsutej części układu wydechowego naprawa może osiągać różne koszty. Dlatego, by obniżyć cenę usunięcia awarii, warto postarać się o to, by samodzielnie zakupić część układu (i albo wymienić ją samemu, albo przekazać mechanikowi). Aby potrzebne nam elementy kupić jak najtaniej, zapoznać się z opiniami i zrobić to na spokojnie z możliwością porównania cen, warto skorzystać z zasobów internetowych. W celu przeprowadzenia wstępnej selekcji oraz znalezienia potrzebnej nam części układu wydechowego, należy kierować się między innymi: marką samochodu, rokiem produkcji, pojemnością i mocą silnika.

Zakup części układu wydechowego z pewnego i sprawdzonego źródła pozwoli nam na efektywną naprawę oraz na obniżenie jej kosztów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj