Jeżeli ktoś zaczyna swoją przygodę z trenowaniem i zależy mu na osiągnięciu lepszych efektów związanych ze swoim wyglądem (a czasami także możliwościami, to na pewno spotkał się ze stwierdzeniem, że bez odpowiednich odżywek będzie ciężko. Czym właściwie są i dlaczego w internecie są często polecane osobom, które np. trenują na siłowni i chcą osiągnąć konkretną sylwetkę.

Nie mylić odżywek ze sterydami

Jest to chyba najpopularniejszy mit z jakim zderzają się osoby stosujące odżywki. Ludzie którzy nie ćwiczą, sugerują się tym, że biorąc “wspomagacze”, trenujący zażywa sterydy. Jest to niezwykle krzywdzące i błędne założenie.

Odżywki lub suplementy (nazwa wymienna) to nic innego jak skoncentrowane minerały lub związki chemiczne, bądź pochodzenia organicznego, których zadaniem jest wsparcie organizmu w trakcie lub po treningu. Pozwala to na zwiększenie wydolności, możliwość wdrożenia intensywniejszego treningu, czy zabezpieczenie organizmu w trakcie wysiłku.

Bardzo często są to jest to białko, które jest podstawowym budulcem naszego organizmu. Stosując zbilansowaną dietę, ciężko jest dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość białka. Wtedy część ćwiczących, aby wyrównać braki, stosuje odżywkę białkową (np. Olimp Whey Protein Complex). Dzięki niej organizm posiada optymalną ilość białka w swoich zasobach, dzięki czemu mięśnie mają odpowiedni budulec, a sam organizm szybciej się regeneruje.

Kreatyna również jest nierzadko stosowana, zwłaszcza przez mężczyzn. Dzięki niej (w sposób legalny) możliwa jest szybsza rozbudowa mięśni oraz zwiększenie ich siły. Z racji, że jest kilka rodzajów kreatyny, jej dobór powinien być skonsultowany z osobą, która odpowiednio dobierze rodzaj odżywki. Jest to ważne, gdyż nawet dany sklep może mieć kilka rodzajów kreatyny, np. Optimum Nutrition Creatine, Olimp Creatine Monohydrate Powder 550g, czy Olimp Creatine Xplode 500g.

Dobór odżywek najlepiej skonsultować ze specjalistą

Co prawda branie odżywek nie wymaga, by pieczę nad nami sprawował lekarz czy specjalista, jednakże jest zalecane, aby przed rozpoczęciem przyjmowania odżywek, skontaktować się z osobą, która oceni nasze zapotrzebowanie na konkretne suplementy i doradzi dobór lub zaleci by nie zażywać konkretnych odżywek.

Należy także pamiętać o regularnym kontrolowaniu swojego zdrowia. Ćwiczenia, dieta i suplementacja odżywkami mogą wpłynąć na jego funkcjonowanie, dlatego warto dokonywać regularnych badań. Lekarz podpowie jakie warto wykonywać cyklicznie.

Sport to zdrowie, o ile uprawiany jest z głową i pod kontrolą specjalistów. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w okresie jesiennym, kiedy odporność jest bardzo ważna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj