Mimo, że trwają jeszcze wakacje to już teraz warto zadbać o przygotowanie pokoju dla naszego dziecka, które zaczyna naukę w szkole. Aranżacja dziecięcego pokoju to nie lada wyzwanie dla rodziców, lecz korzystając z kilku porad z pewnością będzie to łatwiejsze.

Co powinno znaleźć się w pokoju ucznia?

Planując aranżację pokoju dla naszej pociechy przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę, że będzie to przestrzeń wielofunkcyjna służąca zarówno do nauki, odpoczynku i zabawy. Dlatego świetnym pomysłem będzie podział pokoju na trzy strefy, w których powinny znaleźć się odpowiednie meble i akcesoria. Możemy także każdą ze stref oddzielić na przykład innym kolorem ścian, czy przykleić tapetę z ulubionymi postaciami z bajek.

Pierwszą i zarazem najważniejszą strefą będzie ta przeznaczona do nauki, w której musi znaleźć się przede wszystkim biurko z odpowiednim krzesłem, a także półki i szafki do przechowywania książek oraz innych niezbędnych akcesoriów potrzebnych do nauki.

Bardzo ważną kwestią będzie ustawienie biurka, które powinno znajdować się w miejscu z dużym dostępem do światła, więc najlepiej blisko okna, pod warunkiem, że jest taka możliwość.

Ponadto trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w dzisiejszych czasach dzieci korzystają również z komputera nie tylko w celach rozrywkowych, lecz bardzo często to urządzenie jest im pomocne w nauce. Dlatego, więc należy tak przystosować biurko, aby służyło zarówno do odrabiania lekcji, jak i pracy z komputerem.

Nie zapomnijmy również o zakupie lampki na biurko, która w szczególności przyda się w okresie zimowym kiedy bardzo wcześnie robi się ciemno.

Kolejną równie ważną strefą będzie ta, w której nasze dziecko będzie mogło odpocząć po dniu pełnym wrażeń i nauki. Ta strefa będzie służyła nie tylko do odpoczynku, ale również jako część sypialniana, więc musimy zwrócić szczególną uwagę na to żeby była przede wszystkim komfortowo urządzona.

Dlatego bardzo ważny będzie wybór wygodnego łóżka, przy którym powinien znaleźć się stolik z lampką nocną. Ta część pokoju powinna być przytulna, aby nasza pociecha czuła się tu bardzo dobrze i mogła zregenerować siły po trudnym dniu w szkole. Jeżeli pozwala na to miejsce oprócz łóżka możemy postawić szafę na ubrania i komodę.

Następną, czyli trzecią strefą będzie wydzielenie kącika do zabawy, czyli ulubionego miejsca każdego młodego człowieka. W tej części pokoju nasza latorośl będzie mogła spędzać wolny czas na zabawie również ze swoimi przyjaciółmi.

To miejsce będzie na tyle ważne dla dziecka, więc warto zaangażować je w jego urządzanie. Przestrzeń ta musi być starannie przygotowana i dopasowana do potrzeb naszej pociechy, z uwzględnieniem zainteresowań i hobby.

Ciekawe dodatki do pokoju dziecięcego

W pokoju dziecięcym oprócz standardowego wyposażenia powinniśmy zadbać również o ciekawe dodatki, które ocieplą pomieszczenie i sprawią, iż nasze dziecko będzie się dobrze czuło w tym miejscu.

Ostatnio ogromną popularnością cieszą się domki, namioty, a także pokojowe huśtawki, czy nawet hamaki. Nie mniej jednak wszystko będzie zależało od tego, czy urządzamy pokój dla dziewczynki, czy chłopca.

Ponadto dodatkami jakie powinny znaleźć się w pokoju naszej latorośli to bez wątpienia dywan. Najlepiej, aby był miękki, puchaty idealny do zabawy na nim. Oprócz tego poduszki, narzuta na łóżko i zasłony. Jest to nie tylko dodatkowe wyposażenie pokoju, ale także praktyczne, które zapewni komfortową drzemkę dziecku.

Dobór odpowiednich dodatków i gadżetów pozwoli zagospodarować pomieszczenie w taki sposób, aby wyglądało stylowo, oryginalnie i w guście młodego człowieka, który wtedy z miłą chęcią będzie chciał spędzać każdą chwilę w tym pomieszczeniu.

W jaki sposób urządzić mały pokój dla ucznia?

Małe pomieszczenia przeważnie zawsze stanowią nie lada wyzwanie, ponieważ wtedy wszystko musi być dokładnie przemyślane, aby znalazły się tam wszystkie niezbędne akcesoria. Nie mniej jednak nie ma rzeczy nie możliwych i nawet taką niewielką przestrzeń można fajnie zaaranżować.

Ważną kwestią będzie wybór odpowiednich mebli, które będą praktyczne i funkcjonalne. Oprócz tego powinniśmy pomieszczenie pomalować raczej w jasnych barwach, które optycznie powiększą wąski pokój. Dodatkowo krótsza ściana może być ciemniejsza wtedy pokój wyda się szerszy, niż jest w rzeczywistości.

Starajmy się, także zbytnio nie zagracić pomieszczenia przeróżnymi gadżetami, które jak się później okazuje w praktyce nie są do niczego potrzebne naszemu dziecku, a tylko zajmują miejsce już i tak w małym wnętrzu.

Jeżeli wszystko będziemy robili z głową to w efekcie mamy szansę stworzyć piękny azyl dla naszej pociechy nawet, gdy przestrzeń jest ograniczona.

Dlatego jeżeli masz w planach urządzanie pokoju dla dziecka, które od września zacznie swoją nową przygodę i pójdzie do pierwszej klasy, to teraz jest odpowiedni moment na to, aby wszystko na spokojnie i bez pospiechu ogarnąć.

Jeżeli się postarasz i zaaranżujesz funkcjonalny pokój dla ucznia to zapewnisz dziecku najwyższy komfort, a to pozytywnie wpłynie na łatwość przyswajania wiedzy i przełoży się na dobre oceny w szkole. Każdy rodzic chce dla swojej latorośli jak najlepiej, bo szczęście dziecka jest najważniejsze. A więc na co czekasz bierz się do roboty, czym prędzej!

Tekst: Anna Myśliwiec-Warchoł, portal budowlany budnews.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj