Schody strychowe powstały z myślą o zapewnianiu dostępu do rzadko użytkowanych pomieszczeń w górnych partiach budynków. Jeżeli chodzi o budynki mieszkalne, czyli m.in. domy jednorodzinne – typowy strych można tam spotkać coraz rzadziej, częściej poddasze adaptuje się do celów mieszkalnych. Mimo to zapotrzebowanie na schody strychowe nadal jest bardzo duże, gdyż nad zaadaptowanym poddaszem i sufitem z płyt kartonowo-gipsowych zwykle znajduje się wolna przestrzeń, do której należy mieć dostęp choćby po to, by móc podejrzeć co dzieje się z dachem, dlaczego obok komina tworzą się zacieki itd. Oczywiście schody strychowe mogą też prowadzić do samego poddasza, które pełni wówczas funkcję składowiska rzeczy nieużywanych bądź używanych na tyle rzadko, że lądują na strychu.

Częstotliwość użytkowania schodów strychowych

Schody strychowe z zasady nie są produktem przeznaczonym do codziennego, intensywnego użytkowania, ale i takie zastosowania się zdarzają. Wówczas należy jednak wybrać schody o podwyższonej jakości i możliwe najprostsze w rozkładaniu (zapoznaj się z ofertą wysokiej jakości schodów strychowych drewnianych i nożycowych). Zatem, chcąc kupić schody strychowe, w pierwszej kolejności zastanawiamy się, z jaką częstotliwością będą użytkowane. Niezamieszkały strych dla jednych będzie rupieciarnią odwiedzaną kilka razy w roku, dla innych miejscem codziennych wędrówek po przetwory czy wysuszone pranie. Obecnie strych bardzo często przejmuje funkcje charakterystyczne dla piwnic, powiem domy z pełnym podpiwniczeniem buduje się coraz rzadziej. Im więcej funkcji ma spełniać nasz strych, tym dojście do niego powinno być łatwiejsze i wygodniejsze.

W którym miejscu zamontować schody strychowe?

Wybierając schody strychowe, musimy kierować się także tym, w jakim miejscu zostaną zamontowane. Zwykle dąży się do ukrycia ich w mniej użytkowanej części budynku, ale z uwagi na niedostateczną ilość miejsca do ich rozłożenia, nie zawsze jest to możliwe. Pamiętajmy, że otwarcie klapy schodów i pełne rozłożenie drabinki możliwe jest tylko wtedy, gdy pod schodami strychowymi ani w ich najbliższej okolicy nie znajdują się żadne meble czy sprzęty. Z tego powodu spore znaczenie ma także wysokość pomieszczenia. Oczywiście zwracamy również uwagę na to, by wejście na strych nie znajdowało się w miejscu niedogodnym z punktu widzenia osoby przechodzącej przez właz.

Jakiego rodzaju przedmioty trafią na strych?

Jeżeli na strychu mają się znaleźć stare książki, obrazy czy pamiątki, czyli przedmioty o niewielkich rozmiarach i niskiej wadze, po które nie sięgamy na co dzień, stromizna drabinki czy szerokość stopni nie mają większego znaczenia. Natomiast jeżeli na strych mają trafiać ciężkie skrzynki z przetworami, pokaźne kosze z mokrym praniem czy choćby niepotrzebne meble i sprzęt AGD, drabinka nie może być zbyt stroma, a stopnie powinny mieć szerokość umożliwiającą stabilne ustawianie stóp. Poruszanie się po schodach strychowych musi być przede wszystkim bezpieczne, choć komfort użytkowania również ma tutaj niemałe znaczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj