Każdy produkt wymaga stosownego opakowania. Dobre opakowanie powinno zapewnić ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, umożliwić wygodny transport, zapewnić jak najlepszą ekspozycję produktu. Surowce wykorzystane do produkcji opakowań powinny być łatwe w obróbce, lekkie, trwałe, plastyczne, obojętne chemicznie i podatne na recykling. Te cechy użytkowe posiadają opakowania produkowane z PCV, polietylenu, polipropylenu i polistyrenu. Są to najbardziej popularne tworzywa wykorzystywane do produkcji opakowań, szczególnie do transportu produktów ciekłych i sypkich. Opakowania z tworzyw są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu sektorów gospodarki. Trudno wyobrazić sobie działanie bez specjalistycznych opakowań takich branż jak: chemiczna, spożywcza, motoryzacyjna, transportowa, budowlana i inne.

Zalety opakowań z tworzyw sztucznych

Popularne plastiki to materiały wytwarzane z polimerów syntetycznych lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych. To warunkuje ich zalety i wady. Technologie zastosowane w produkcji opakowań z tworzyw sztucznych stwarzają możliwość uzyskiwania różnych kształtów i rodzajów produktów w akceptowalnych cenach. Pozwala to na wytworzenie estetycznych, szczelnych, odpornych na przypadkowe zniszczenie i działanie wielu czynników zewnętrznych opakowań z tworzyw sztucznych. Ułatwiają one transport, zachowanie przez dłuższy czas walorów użytkowych i ekspozycje wielu produktów. Opakowania z tworzyw sztucznych są lekkie, trwałe i estetyczne. Ciekawe kształty dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwość wykonania kolorowego nadruku znacząco zwiększają atrakcyjność reklamową opakowań. Czołowi producenci jak na przykład GRUPA INCO S.A. produkują opakowania z zachowaniem europejskich wymogów i standardów co pozwala znacząco ograniczyć ilość odpadów i umożliwia na recykling ich wyrobów.

Rodzaje opakowań z tworzyw sztucznych

Opakowania dzielimy na bezpośrednie mające kontakt z produktem i chroniące go przed czynnikami zewnętrznymi oraz opakowania pośrednie służące do ochrony towarów już opakowanych. Ze względu na zastosowany materiał opakowania dzielimy na: drewniane, metalowe, szklane, papierowe, tkaninowe i opakowania z tworzyw sztucznych, które mają coraz większy udział w rynku. Współczesna dostępność i cena różnych rodzajów tworzyw sztucznych umożliwia zastąpienie nimi prawie każdego tworzywa naturalnego. Ze względów ekologicznych trwają prace nad biologicznie rozkładającymi się tworzywami sztucznymi. W przetwórstwie tworzyw i formowaniu z nich wyrobów wykorzystuje się szereg technik do których zaliczamy: wytłaczanie, wtryskiwanie, prasowanie, walcowanie i odlewanie. Pozwalają one na produkcję szerokiej gamy wyrobów w różnych kształtach i właściwościach. Do najbardziej popularnych należą: butelki PET, kanistry, różne pojemnik, opakowania zbiorcze, tacki, podstawki, folie, worki i wiele innych. Do wiodących krajowych producentów butelek PET, kanistrów i plastikowych opakowań należy GRUPA INCO S.A. mająca 65 lat tradycji w branży opakowań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj