Chcąc majsterkować w domu musimy się zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych informacji na ten temat.

Odkręcanie, wbijanie i wykonywanie pomiarów

Każdy kto zajmuje się majsterkowaniem wie jak wiele zależy od precyzji i odpowiednich narzędzi. W każdym warsztacie muszą się znajdować: dobra miarka, klucze, śrubokręty oraz odpowiedni młotek. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w funkcjonalny organizer zawierający najczęściej używane narzędzia.

W czasie naprawy samochodu nigdy nie wiadomo jaki klucz przyjdzie nam wykorzystać. Należy mieć zatem pod ręką zestaw kluczy nie tylko nasadowych, ale też sztorcowych i trzpieniowych. Oczywiście przy ich kompletowaniu i segregowaniu należy wziąć pod uwagę intensywność ich używania. Początkujący majsterkowicze nie powinni od razu kupować dużych zestawów kluczy, lecz ograniczyć się do najbardziej podstawowych.

Przy zakupie narzędzi warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego są wykonane. Tylko na pierwszy rzut oka wydaje się, że każdy klucz czy śrubokręt wygląda tak samo. W czasie pracy szybko się przekonamy ile tak naprawdę warte jest kupione przez nas narzędzie. Specjaliści polecają klucze i śrubokręty wykonane ze stali chromowo-wanadowej, są one nie tylko trwałe, ale przede wszystkim bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie warunków atmosferycznych.

Obróbka drewna

Do wykonania podstawowych napraw wystarczy nam prosty zestaw narzędzi. Jednak, gdy pragniemy wykonać coś więcej z drewna na przykład proste meble lub ramy na obrazy trzeba się zaopatrzyć w akcesoria do obróbki. Stolarka nie jest prostym zajęciem, zwłaszcza gdy dysponuje się najprostszymi ręcznymi narzędziami. Wystarczy przez jakiś czas ręcznie piłować, szlifować lub dłutować by docenić moc elektronarzędzi.

Możliwości jest wiele jednak to czym będziemy dysponować w naszym domowym warsztacie jest uzależnione głównie od naszych możliwości finansowych. Przed podjęciem decyzji co do zakupu trzeba też wziąć pod uwagę swoje umiejętności. Nie warto inwestować pieniędzy w drogie narzędzia w sytuacji, gdy nie będziemy potrafili ich obsługiwać. W przypadku bardzo precyzyjnych czynności czasem warto skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej niż kupować drogi sprzęt, który potem będzie zalegał nieużywany w warsztacie. Obecnie dostępne są dla każdego nawet tak nowoczesne rozwiązania jak na przykład cięcie laserem.

Jeśli natomiast chodzi o narzędzia do obróbki, które powinny się znaleźć w każdym warsztacie to naszym zdaniem są to na pewno pilarka tarczowa i szlifierka oscylacyjna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj