Maszyny i linie produkcyjne w zakładach produkcyjnych to często potężne obiekty, których relokacja byłaby niemożliwa bez pomocy fachowców. Celowo mówimy we wstępie o relokacji, a nie przenoszeniu, bo zmiana miejsca położenia maszyn i ciągów technologicznych to zwykle duże i skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga opracowania konkretnego projektu podzielonego na etapy. To bez wątpienia zadanie dla specjalistów. Co możemy powiedzieć o dobrej strategii w tym kontekście?
Opracowanie projektu relokacji i demontaż
O tym, jak wygląda relokacja maszyn i linii produkcyjnych, opowiadają nam fachowcy z firmy świadczącej usługi na tej płaszczyźnie dla zakładów przemysłowych, firmy INTER-TECH z Łodygowic. Pierwszym krokiem jest przygotowanie projektu zgodnie z możliwościami, uwzględniając oczywiście oczekiwania klienta. Na tym etapie szczegółowo brane są pod uwagę wymagania sprzętu oraz warunki, które będą panować w nowej przestrzeni. Po sporządzeniu projektu przystępujemy do pierwszego etapu relokacji maszyny bądź linii produkcyjnej. Pozory mogą sugerować nam, że takich obiektów nie da się w żaden sposób uszkodzić, jednak często urządzenia stosowane w produkcji przemysłowej to skomplikowane konstrukcje złożone z delikatnych mechanizmów wspartych na masywnych elementach nośnych. Muszą być demontowane ostrożnie z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Odłączone elementy są następnie oczyszczane i odpowiednio pakowane.
Transport, rozładunek i montaż
Przy relokacji sam transport maszyn przemysłowych i linii produkcyjnych musi być również doskonale przemyślany, niezależnie od tego, czy jest to transport na daleką odległość, czy bardzo bliski transport, na przykład na terenie jednego zakładu. Wszystkie transportowane elementy muszą być właściwie zabezpieczone. Jakie dokładnie będzie to zabezpieczenie, zależy nie tylko od tego, co transportujemy, ale też w jaki sposób, np. wózkiem widłowym, samojezdną platformą, rolkami transportowymi, samojezdnym dźwigiem, czy suwnicą. Wyjątkowej uwagi wymaga także rozładunek. Fachowcy zajmujący się kompleksowo relokacją maszyn i linii produkcyjnych, oferują w swoich usługach nie tylko sam rozładunek, ale także montaż, podłączenie, przeprowadzenie testów zasilania oraz wyważenie maszyn. Relokacja jest więc złożonym procesem, który wymaga podjęcia właściwych środków organizacyjnych. Zależy nam, by proces ten przebiegł sprawnie, bezpiecznie i nie wpłynął w negatywny sposób na zdolność produkcyjną zakładu.