Myśląc o francuskich perfumach, wyobrażamy sobie buteleczkę Chanel No 5 lub flakon Opium Od Yves Saint Laurent. Francuskie perfumiarstwo może jednak pochwalić się o wiele większą ilością pięknych zapachów. Takie znajdują się m.in. w portfolio marki Lalique. Jest ona mniej znana, ale warta uwagi. Jakie perfumy proponuje? Kto za nią stoi? Oto historia marki Lalique.

Rene Lalique – od szkła do perfum

Ojcem sukcesu perfum Lalique jest urodzony w 1860 roku René Jules Lalique. Francuz znany jest przede wszystkim jako projektant szkła: dzieł sztuki szklanej, butelek perfum, wazonów, biżuterii, żyrandoli, zegarków i ozdób samochodowych. Zanim jednak osiągnął sukces René Jules Lalique wczesne lata życia poświęcił nauce projektowania i sztuki. Nauki pobierał w Paryżu, gdzie mieszkał z całą rodziną. Regularnie Rene wyjeżdżał też do Ay na letnie wakacje. To właśnie te podróże wpłynęły na jego projekty. Nie bez znaczenia dla twórczości René Jules Lalique była również jego edukacja. W wieku 12 lat wstąpił do Collège Turgot, gdzie zaczął rysować i szkicować. Nauki pobierał też w Ecole des arts décoratifs oraz w Crystal Palace School of Art Sydenham w Londynie. W czasie nauki Rene również pracował m.in. i znanego paryskiego jubilera okresu secesyjnego – Louisa Aucoca.

Perfumy Lalique

Przygoda Lalique z branżą perfumeryjną rozpoczęła się w 1908 roku. Na początku Lalique stworzył flakony do perfum popularnego François Coty. Od 1911 roku w zakładzie w Combs-la-Ville produkował jedyne szklane opakowania dla przemysłu farmaceutycznego. Duża popularność jegp projektów sprawiła, że w 1921 roku uruchomił własną fabrykę w Wingen-sur-Moder. Zapachy Lalique, które dziś możemy kupić na https://www.perfumeria.pl/collections/lalique swoją premierę miały dopiero w 1992 roku. Marka perfumeryjna Lalique założona została przez wnuczkę francuskiego projektanta, która chciała ożywić tradycję perfum w pięknych flakonach. Współpracując z Art & Fragrance zadbała o to, aby wyróżniały się atrakcyjnymi woniami i nietuzinkowym połączeniem aromatów. Na uwagę zasługują również flakony, w jakich zostały zamknięte. Piękne i stworzone z dbałością o każdy detal stanowią prawdziwą ozdobę męskich i damskich kosmetyczek.

Lalique i biżuteria Art. Nouveau

Obok perfum marka Lalique słynie również z biżuterii w stylu Art. Nouveau. Projektowałją jako niezależny artysta dla takich francuskich jubilerów jak Cartiera, Boucherona. Posiadał również własny zakład, który tworzył biżuterie i inne wyroby szklane pod własnym nazwiskiem. W 1895 roku stworzył elementy dla paryskiego sklepu Samuela Binga, Maison de l’Art Nouveau, od którego pochodzi nazwa secesji. Jednym z głównych mecenasów Lalique był Calouste Sarkis Gulbenkian, który zamówił ponad 140 swoich prac przez prawie 30 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj