Teren biologicznie czynny lub powierzchnia biologicznie czynna to tożsame pojęcia odnoszące się do gruntu, który jest niezabudowany i jednocześnie rosną na nim rośliny. Dodatkowo teren biologicznie czynny umożliwia retencję, czyli innymi słowy naturalne zatrzymywanie wody.
Badania geotechniczne wykonywane w nowoczesnym laboratorium umożliwiają precyzyjną ocenę stanu i rodzaju gruntu. Co jeszcze warto wiedzieć o terenie biologicznie czynnym?
Ile powinna wynosić powierzchnia biologicznie czynna na działkach pod zabudowę?
W przypadku działek budowlanych, które są przeznaczone pod różnego rodzaju budynki opieki zdrowotnej (nie wliczają się w to przychodnie), zabudowę wielorodzinną, a także obiekty wychowania i oświaty, minimalny procent terenu biologicznego wynosi 25%. Wyjątkiem są sytuacje, w których procent powierzchni biologicznie czynnej jest ustalony w planie zagospodarowania przestrzennego. To podstawowe wytyczne, do których należy się stosować w trakcie planowania budowy obiektu na działce budowlanej. Dlaczego to jest takie istotne? Powyższy przepis zabezpiecza przed sytuacją, w której na całej powierzchni działki powstałby budynek. W przypadku gęstej zabudowy, rośliny nie miałyby żadnej wolnej przestrzeni do wegetacji.
Dodatkowe informacje o terenie biologicznie czynnym
Za powierzchnię biologicznie czynną są również uznawane tarasy oraz stropodachy, które zostały urządzone jako kwietniki lub stałe trawniki z powierzchnią nie mniejszą niż 10 m2. Należy jednak nadmienić, że w trakcie obliczania powierzchni biologicznie czynnej bierze się pod uwagę jedynie 50% powierzchni stropodachów i tarasów. Co jeszcze zaliczamy do terenu biologicznie czynnego? Przede wszystkim wszystkie wody powierzchniowe. Aby precyzyjnie określić ich wielkość i rodzaj terenu biologicznie czynnego, wykonuje się m.in. badania geotechniczne przeprowadzone przez specjalistyczne firmy dysponujące nowoczesnym sprzętem.