Nauka języków jest bardzo dobrym sposobem na kreatywne spędzenie wolnego czasu oraz własny rozwój. Niesie ze sobą wiele korzyści w życiu zawodowym oraz prywatnym. Jednak sama decyzja o rozpoczęciu nauki to nie wszystko. Należy się jeszcze dobrze zastanowić, jaki język do nauki warto rozpocząć, aby faktycznie przydał nam się w życiu. Dziś pod lupkę weźmiemy język duński. W poniższym wpisie spróbujemy opisać wszystko, co warto wiedzieć o języku Duńczyków. Czy faktycznie warto się go uczyć?
Język duński – co warto wiedzieć na początek
Język duński (duń. dansk, det danske sprog) należy do grupy języków północnogermańskich, czyli skandynawskich. Na świecie włada nim około 5,5 miliona mieszkańców. Są to głównie obywatele Danii, natomiast około 200 tysięcy osób mówiących w tym języku pochodzi z Kanady, Niemiec, Grenlandii, Islandii, Szwecji, Norwegii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Stanów Zjednoczonych. Język duński można porównać do innych języków skandynawskich, takich jak szwedzki i norweski. Są podobne do tego stopnia, że mieszkańcy tych krajów całkiem dobrze się ze sobą dogadują. Oczywiście nie zawsze, ale w niektórych sytuacjach jest to możliwe.
Język duński posiada 3 główne dialekty: jutlandzki, zelandzki i fioński. Standardowy język duński, tzw. rigsdansk lub rigsmål, opiera się na dialekcie zelandzkim i na dialekcie miejskim Kopenhagi.
Duński to urzędowy język Danii, Wysp Owczych i Grenlandii. Jest także nauczany na Islandii, jako jeden z obowiązkowych języków zaraz obok angielskiego, norweskiego i szwedzkiego.
Język duński, a język polski – podobieństwa i różnice
Język polski i duński wyraźnie różnią się od siebie, jednak można między nimi dostrzec pewne językowe naleciałości. Wiąże się to z morskimi kontaktami pomiędzy oboma państwami, które miały miejsce kilkanaście wieków temu. Wiele słów w języku duńskim jest też bardzo podobnych do tych, w języku polskim. Dla przykładu:
- plac – plads
- temat – tema
- biskup –biskop
- tron – trone
Ciekawostką jest to, że polskie słowo tak oznacza w języku duńskim dziękuję. Polska znajduje też niechlubne miejsce w duńskim powiedzonku som en polsk rigsdag co w tłumaczeniu oznacza „jak w polskim parlamencie” i określa bardzo burzliwą rozmowę i chaos.
Dlaczego warto uczyć się języka duńskiego?
Większość osób twierdzi, że skoro znaczna część Duńczyków potrafi posługiwać się angielskim, to nauka duńskiego jest zbędna. Nic bardziej mylnego. Angielski jest domeną ludzi młodych i osób w średnim wieku, przeważnie osób wykształconych i mieszkających w dużych miastach. Poza tym, chcąc zdobyć godną i szanowaną pracę, znajomość wyłącznie angielskiego może działać na naszą niekorzyść i przekreślić nasze szanse na awans.
Znajomość języka duńskiego pomoże przełamać kulturowe bariery, dzięki czemu lepiej odnajdziesz się wśród lokalnych mieszkańców. Rodowici mieszkańcy Danii będą między sobą rozmawiać w ich ojczystym języku, przez co mógłbyś poczuć się wykluczony. Znając język unikniesz tego problemu i będziesz mógł się zasymilować z ludźmi i ich kulturą.
Jak się uczyć duńskiego?
Duński tylko z pozoru wydaje się trudny na poziomie słownictwa czy gramatyki. Jednak większość słów jest bardzo podobna do tych z angielskiego czy niemieckiego. Dzięki temu prościej można zapamiętać ich znaczenie, jeżeli potrafi się władać którymś z powyższych.
Największy kłopot sprawia fonetyka. Wymowa słów sprawia nam Polakom całkiem sporą trudność, ponieważ w słowach pojawiają się litery, które znikają w wymowie, a do tego zmieniają swoje brzmienie w połączeniu z innymi literami. Na początku ciężko zauważyć w tym jakiekolwiek reguły, które mogłyby ułatwić naukę. Z czasem jednak staje się to coraz łatwiejsze, zwłaszcza pod okiem specjalisty.
Nauka duńskiego na własną rękę raczej nie jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza, że samodzielnie bardzo ciężko ćwiczyć wymowę i przełamać barierę językową. O wiele lepszym rozwiązaniem będą kursy duńskiego dla początkujących.
źródło zdjęcia: freepik.com