Wampiry, czarownice i kościotrupy straszą na ulicach. Z ganków i ogródków złowrogo łypią wydrążone dynie. Spiesząc się do domu, uważasz, by nie wpaść w gigantyczne pajęczyny. Gorączkowo zastanawiasz się, czy wystarczy Ci słodyczy, czy może padniesz ofiarą koszmarnego psikusa. Brzmi znajomo? To znak, że wielkimi krokami zbliża się Halloween. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Halloween – skąd się wzięło?

Choć ten zwyczaj przywędrował do nas z USA, to nie tam należy szukać jego początków. Narodził się znacznie bliżej, bo na terenach, które obecnie należą do Wielkiej Brytanii i północnej Francji. Zapoczątkowali go Celtowie jeszcze w czasach sprzed naszej ery. Lud ten wierzył, że 31 października – a według ich kalendarza był to ostatni dzień roku – duchy zmarłych, i te dobre, i te złe, powracają z zaświatów, aby w swoich dawnych domach szukać schronienia. Nazwa święta wzięła się od „All Hallows’ Eve”, co znaczy „Wigilia Wszystkich Świętych”.

Zwyczaje na Halloween – co oznaczają?

Choć obecnie straszne stroje, w które przebierają się głównie dzieci, mają służyć dobrej zabawie, pierwotnie ich zamiarem było coś zupełnie innego. Celtyccy kapłani zakładali maski, aby odstraszyć złe moce. A co ze świecą w dyni? Tutaj sprawa wygląda podobnie. Druidzi palili ogniska lub umieszczali świece w wydrążonych warzywach, aby zabrać światło złym duchom, a te dobre ogrzać i wskazać im drogę do domu.

A skąd wziął się popularny „cukierek albo psikus”? Ta zabawa wywodzi się z Anglii i pochodzi od zwyczaju, który z ową zabawą nie miał nic wspólnego. O co zatem chodziło? W Halloween od domu do domu krążyli żebracy i prosili o datki. Jeśli otrzymali je od gospodarza, wtedy modlili się za dusze zmarłych z jego rodziny.

Co zrobić, aby Halloween było udane?

W dzisiejszych czasach Halloween to przede wszystkim dobra zabawa – nie tylko dla najmłodszych. Wcale nie musisz chodzić po domach, by ciekawie spędzić ten czas. Zadbaj o odpowiednie dekoracje i stwórz mroczny klimat we własnych czterech ścianach, kupując ozdoby w sklepie https://decomaxparty.pl/77-halloween. Zaproś znajomych, by razem z nimi bawić się wśród girland w kształcie nietoperzy, trupich czaszek czy duchów. Zjawiskowo zaprezentuje się też sztuczna pajęczyna, która wygląda wyjątkowo realistycznie. Zapal świece przypominające gałki oczne, a stół udekoruj papierową zastawą z odpowiednimi motywami. I gotowe!

Chcesz zaszaleć jeszcze bardziej? Świetnie! Rozrzuć wszędzie konfetti w kształcie duchów, dyni czy pająków. I niech zacznie się zabawa! Choć w Polsce Halloween nie jest obchodzone tak szumnie jak w innych krajach, nic nie stoi na przeszkodzie, byś tego dnia bawił się strasznie dobrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj