Frezarki konsolowe to maszyny, które coraz rzadziej pojawiają się w katalogach producentów. A szkoda, ponieważ jest to w wielu warsztatach jedno z najbardziej wszechstronnych i praktycznych narzędzi.

Proste, tanie w eksploatacji, niewymagające

Jedną z największych zalet frezarek konsolowych jest fakt, że w całym okresie eksploatacji wymagają one jedynie minimalnych nakładów finansowych na utrzymanie. Może nie byłoby w pełni sprawiedliwe, mówić, że mają prostą konstrukcję, ale w rzeczywistości są to narzędzia, których technologia prawdopodobnie osiągnęła już swoje najdoskonalsze stadium, a to oznacza, że jest też dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. To czyni z frezarek konsolowych jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań z punktu widzenia mniejszych firm, które nie mogą sobie pozwolić na rozdęcie kosztów działalności.

Niezastąpione w krótkich seriach

To nie tak, że frezarki konsolowe są sprzętem dedykowanym małym firmom. Fakt, że można dzięki nim tanio i sprawnie tworzyć pojedyncze produkty i krótkie serie to także spory atut dla większych wykonawców, którzy szukają optymalnego sposobu prototypowania i produkcji serii pilotażowych. Frezarki konsolowe dają możliwość precyzyjnego planowania pracy i w krótkich seriach koszt produkcji wyrobu jest niższy lub przynajmniej podobny, jak na bardziej rozbudowanym sprzęcie. Dodatkowym plusem w tej sytuacji jest odciążenie podstawowego wyposażenia paru i przerzucenie dodatkowych zdań właśnie na frezarki konsolowe.

Doskonale precyzyjne

Oczywiście w zależności od klasy i typu frezarki, jej dokładność będzie się zmieniała, natomiast co do zasady frezarki konsolowe są maszynami bardzo odpornymi na drgania i wyjątkowo stabilnymi. To oznacza, że łatwiej jest na nich przygotować serie produktów o określonej precyzji wykonania. Modele ze zduplikowanymi systemami sterowania pozwalają jeszcze bardziej podnieść poziom jakościowy. To ważne szczególnie dlatego, że wykorzystuje się je albo do prototypowania, gdzie odstępstwa od projektu mogą wpływać na wyniki testów, albo do produkcji krótkoseryjnej, która często dotyczy właśnie wybranych elementów precyzyjnych.

Łatwość obsługi zawsze w cenie

Nawet te frezarki konsolowe, które zasadniczo mogą wykonywać nawet dość złożone operacje obróbki, są relatywnie proste w zestawieniu z innymi urządzeniami. To przekłada się też na większą łatwość obsługi, co ma znaczenie, jeśli trzeba szybko przeszkolić nowego pracownika. Jest to też cenne wtedy, kiedy obciążenie linii produkcyjnej rośnie i zwiększa się ryzyko błędu popełnionego przez techników pracujących na maszynach. Prostsze sterowanie to mniej okazji do przypadkowego zepsucia projektu, a więc mniejsze straty własne, mniejsze ryzyko, że klient odbierze produkt niezgodny z zamówieniem i straci przekonanie o profesjonalizmie wykonawcy.

Frezarki konsolowe mają oczywiście swoje ograniczenia, natomiast biorąc pod uwagę fakt, że są relatywnie tanie i dostępne, wydaje się, że przynajmniej jako maszyny wspomagające i odciążające główną linię, powinny być zamawiane częściej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj