Zakup mieszkania to zwykle poważna decyzja finansowa, która często niesie za sobą skutki w postaci kredytu hipotecznego zaciąganego na lata. Warto wiedzieć, że kalkulując naszą zdolność kredytową powinniśmy również wziąć pod uwagę inne wydatki, które wpływają na ogólny koszt zakupu mieszkania. Oto najważniejsze z nich.

Koszt notariusza

Jednym z ważniejszych kosztów jest koszt notariusza. Zgodnie z polskim prawem każda umowa przenosząca własność nieruchomości musi być podpisana w formie aktu notarialnego, a jego koszty zwyczajowo obciążają kupującego. Wysokość tego kosztu zależy od wartości mieszkania oraz od kancelarii, w której umowa zostanie podpisana. Notariusze mogą bowiem mieć różne stawki, a ustawa określa jedynie maksymalną stawkę, którą mogą pobrać za daną usługę. Zgodnie z ustawą koszt notariusza przy zakupie mieszkania za 300 tys. złotych wynosi maksymalnie ok. 2000 zł netto. Jak mówią doradcy z biura nieruchomości w Warszawie – różnice mogą być spore, więc warto przed transakcją zadzwonić do kilku kancelarii i zapytać o koszt podpisania aktu notarialnego w konkretnej sytuacji.

Koszty wypisów i opłaty sądowe

W kancelarii notarialnej kupujący opłaca nie tylko koszty sporządzenia samego aktu notarialnego, ale również koszty związane z wypisami z aktu. To koszt ok. 300 zł, w zależności od objętości aktu oraz ilości kopii, która jest potrzebna. Dodatkowo u notariusza należy zapłacić 200 zł opłaty sądowej i 200 zł opłaty za wpis do księgi wieczystej.

PCC czyli podatek od czynności cywilno-prawnych

Kolejnym kosztem obciążającym kupującego jest podatek od czynności cywilno-prawnych czyli PCC. Wynosi on 2% ceny kupowanej nieruchomości i dotyczy mieszkań kupowanych na rynku wtórnym. Jeśli kupujesz mieszkanie od dewelopera, to podatek PCC nie występuje.

Inne opłaty przy kupnie mieszkania

Oprócz powyższych opłat, zakup nieruchomości może być również związany z innymi opłatami dodatkowymi. Jeśli przy poszukiwaniu mieszkania pomagało biuro nieruchomości w Warszawie, to do całkowitego kosztu zakupu należy doliczyć prowizję dla pośrednika. Jeśli mieszkanie ma być kupowane na kredyt, to do kosztów należy również doliczyć koszt prowizji bankowej za udzielenie kredytu. Obie opłaty są zależne od ustaleń z pośrednikiem i bankiem i są liczone jako procent od ceny mieszkania.

Jak widać opłat dodatkowych, które musi ponieść kupujący mieszkanie jest całkiem sporo. Dla mieszkania o wartości ok. 300 tys. złotych kupowanego na rynku wtórnym może on wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jest to niemały wydatek dodatkowy, dlatego warto go mieć na uwadze zwłaszcza wtedy, gdy mamy ograniczoną zdolność kredytową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj