Coraz więcej osób decyduje się na zakończenie formalnych związków. Oczywiście takie sprawy są trudne nie tylko pod względem emocjonalnym, ale także w dużej mierze materialnym, wszak trudno się rozstać, gdy nadal łączy nas kredyt na 40 lat. Warto tutaj zastanowić się czy zawsze najlepszym rozwiązaniem jest zakończenie małżeństwa czy może lepiej zdecydować się na separację.
Czy warto zdecydować się na definitywny koniec małżeństwa?
Podjęcie decyzji o rozwodzie często jest trudne, szczególnie gdy nie jesteśmy o tym przekonani. Tutaj należy zadać sobie pytanie czy z tym człowiekiem, to jest mężem-żoną już nic nas nie łączy? Czasami pomimo tego, że uczucie już dawno się wypaliło, dwoje ludzi łączy bardzo wiele. Mamy na myśli finanse. Jest to problem w sytuacji, gdy jedna strona jest zależna finansowo od drugiej. Tutaj pojawia się jakże ważne pytanie, czy lepiej wybrać rozwód czy separację? Różnica między nimi jest znacząca. W przypadku rozwodu można ponownie wstąpić w nowy związek małżeński, z kolei w przypadku separacji nie ma takiej możliwości. Jednocześnie zdecydowanie łatwiej uzyskać separację, która zasądzana jest gdy między małżonkami nastąpił zupełny rozpad pożycia. Z kolei przy rozwodzie mówi się, że rozpad pożycia jest już zupełny i trwały.
Kiedy warto zdecydować się na rozwód?
Jeżeli nie widzicie żadnych szans na dalsze wspólne życie, to zdecydowanie lepszym wyborem jest rozwód. Ma on konsekwencje prawne, a więc po jego zasądzeniu, w myśl prawa, będziecie dla siebie obcymi ludźmi, przy czym nie wszystkie obowiązki, które występowały w małżeństwie znikają. Otóż osoba niepracująca, która do tej pory zajmowała się prowadzeniem domu, może otrzymać od byłego małżonka alimenty. Dotyczy to alimentów nie tylko na dzieci, ale także na siebie. Warto tutaj pamiętać o jednej ważnej rzeczy, otóż poziom życia po rozwodzie nie może ulec pogorszeniu, co dotyczy obydwu stron. Jeżeli jesteście już w 100% zdecydowani, to sprawa rozwodowa z pomocą adwokata jest najlepszym rozwiązaniem. Dzięki pomocy adwokata jest duża szansa, że rozwód przebiegnie w mniej stresujący sposób.
Czy warto zdecydować się na separację?
Zasadniczo uzyskanie separacji jest łatwiejsze. Oczywiście musi tutaj wystąpić zupełny rozpad pożycia małżeńskiego, co oczywiście nie oznacza, że w każdej sytuacji separacja zostanie zasądzona. Jeżeli z jej powodu ucierpiałyby dzieci, to sędzia może odmówić jej zasądzenia. Jednocześnie separacja nie zostanie orzeczona w przypadku wystąpienia istotnych przeszkód, np. gdy jeden z małżonków jest ciężko chory. Jeżeli uważacie, że jest jakakolwiek szansa na uratowanie małżeństwa, to zdecydowanie lepiej wybrać separację. Warto tutaj zauważyć, że w jej trakcie także ustala się różne kwestie, np. dotyczące opieki nad dziećmi, ale można również otrzymać alimenty. Separacja jest także rozwiązaniem, gdy jeden z małżonków nie zgadza się na rozwód, podobnie gdy sędzia nie chce wydać zgody na rozwód.
Ustalanie spraw finansowych
Niezależnie czy zdecydujecie się na separację czy rozwód, warto pomyśleć o ustaleniu nie tylko kontaktów z dziećmi, ale też ustalić wszystkie sprawy związane z finansami. Małżonkowie mogą starać się o alimenty. Jednak często największym problemem jest ustalenie, jak podzielić majątek, szczególnie gdy łączy Was kredyt hipoteczny. Najlepiej udać się w takiej sprawie na mediacje. Wiele osób ustala jednak inny sposób porozumienia, np. jeden małżonek podejmuje się spłacania kredytu w zamian za możliwość mieszkania i otrzymania tej nieruchomości. Jednak wszystkie takie aspekty dotyczące finansów muszą być załatwione formalnie, a więc u notariusza, gdyż tylko wtedy mają moc prawą.
Decydując się na separację czy też rozwód, warto pamiętać, że jeżeli macie dzieci, to najważniejsze jest ich dobro. A więc łączące Was niesnaski, najlepiej odłożyć na bok i dla dobra Waszych dzieci spróbować się porozumieć. Jednocześnie przypominamy, że obowiązek utrzymania dzieci i zapewnienia im dobrostanu jest powinnością obojga rodziców, którzy w równym stopniu muszą łożyć na utrzymanie. Bardzo dobrym rozwiązaniem dla skłóconych małżonków są mediacje, dzięki którym mogą osiągnąć korzystny dla obu stron kompromis.