Długie rozmowy, spędzany razem czas i wspólne posiłki są kwintesencją rodzinnego ciepła. Jadalnia jest miejscem, w którym domownicy spotykają się, aby przede wszystkim pobyć ze sobą. Na panującą atmosferę na pewno wpływa także sposób aranżacji wnętrza. Dowiedz się, jak urządzić jadalnię, aby była jednocześnie atrakcyjną wizualnie i funkcjonalną przestrzenią.

Nowoczesna jadalnia

Jadalnia jest pomieszczeniem, w którym rozgrywa się znaczna część codziennego życia. To tutaj spożywa się śniadania, obiady i kolacje. Często w jadalni odbywają się spotkania towarzyskie i organizowane są różne uroczystości rodzinne. Dlatego nowoczesna jadalnia powinna zostać urządzona w przemyślany sposób. Tylko dzięki odpowiedniej aranżacji powstanie w niej funkcjonalna strefa dzienna. Jednak jadalnia to miejsce, gdzie nie tylko spożywa się posiłki. Stoły jadalniane są również miejscem do pracy i spotkań z przyjaciółmi. Dlatego istotne jest to, aby wybierać rozwiązania, które sprawią, że jadalnia będzie przytulna, elegancka i jednocześnie praktyczna.

Jadalnia – jak urządzić?

Z reguły jadalnia znajduje się pomiędzy salonem i kuchnią, oddzielając te dwie strefy – wypoczynkową i kuchenną. Jadalnia bez wątpienia powinna znajdować się blisko kuchni. Takie położenie ułatwi przenoszenie i podawanie posiłków oraz sprzątanie po nich. Co więcej, taki rozkład sprawi, że osoba krzątająca się po kuchni cały czas pozostanie w kontakcie z pozostałymi domownikami czy gośćmi. Wystrój wnętrza niewątpliwie powinien być spójny z panującym w domu stylem i z pozostałymi elementami aranżacyjnymi. Wysokiej jakości meble do jadalni warto dopasować do wystroju pozostałych wnętrz i do potrzeb domowników.

Komplet do jadalni

Sposób urządzenia strefy jadalnianej zależy przede wszystkim od ilości dostępnego miejsca. W jadalni na pewno powinny znaleźć się: stół rozkładany i krzesła jadalniane. Całość wystroju warto uzupełnić oryginalnymi lampami i ciekawymi dodatkami, które podkreślą charakter wnętrza. Możliwość wyboru koloru drewna i tkanin, z których są wykonane meble w sklepie internetowym Meble Pyka, pozwala na stworzenie własnej wersji wyposażenia wnętrza jadalni.

Stoły do jadalni

Punktem centralnym w jadalni bez wątpienia jest stół, przy którym domownicy i goście spędzają najwięcej czasu. Dlatego tak istotny jest jego wybór. Stół do jadalni może przybierać kształt prostokąta lub koła.

Przy okrągłym stole najlepszym rozwiązaniem jest oświetlenie do jadalni w formie lamp sufitowych, umieszczonych bezpośrednio nad blatem. W przeciwieństwie do stołu prostokątnego, którego równomierne oświetlenie wymaga montażu kilku punktów świetlnych.

Krzesła do jadalni

Podstawowym wyposażeniem jadalni jest komplet, zawierający stół i pasujące krzesła do jadalni. Najpopularniejszy jest zestaw stół i 4 krzesła. Przy wyborze siedzisk warto zwrócić uwagę na ich ergonomię i kształt oparcia.

Oświetlenie

Równie ważne jak meble są lampy do jadalni. Warto połączyć trzy rodzaje źródeł światła, ponieważ taki wybór gwarantuje optymalny efekt. Wyróżnia się oświetlenie:

  • ogólne – główne punkty świetlne (np. żyrandol, kinkiet, lampa stojąca lub wisząca),
  • zadaniowe – oświetlenie pomocne (np. lampy stołowe, biurkowe i stojące),
  • punktowe – źródła światła nakierowane na konkretne miejsce, np. na obraz lub mebel (np. lampy ścienne).

Dodatki

Elementami, które doskonale ocieplają klimat i nadają finalnego charakteru, mogą być: świeże kwiaty, zapachowe świece, dekoracyjne podkładki, serwetki czy delikatny obrus lub bieżnik.

Funkcjonalna i estetycznie urządzona jadalnia może stać się miejscem sprzyjającym zarówno pracy, integracji domowników, jak i przyjmowaniu gości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj