Termin stacja robocza bywa stosowany przez wiele osób w kontekście zwykłych komputerów stacjonarnych. Tymczasem stacja robocza nie jest tym samym, czym jest pecet. To nie jest zwykły komputer, ale profesjonalny sprzęt do pracy dla zawodowców. W artykule dokładnie porównujemy ze sobą stacje robocze i pecety oraz wskazujemy, do jakich zadań powinny być wykorzystywane oba rodzaje sprzętu.
Jakie zadania są stawiane przed pecetami?
Najpierw dokładniej opiszemy, czym są zwykłe komputery stacjonarne, czyli pecety, jakie są stawiane przed nimi zadania oraz czym się mogą od siebie różnić. Główną cechą każdego komputera stacjonarnego jest uniwersalność. Bez względu na to, jakie dokładnie podzespołu znajdują się w pececie, każdy może z powodzeniem służyć użytkownikowi w wykonywaniu prostych codziennych czynności, czyli m.in. przeglądania stron internetowych, obsługi poczty mailowej, korzystania z portali społecznościowych, oglądania filmów i słuchania muzyki oraz do obróbki plików tekstowych. Taką rolę mogą pełnić nawet proste komputery stacjonarne, które są dostępne w sklepach za nie więcej niż 1000-2000 złotych. Taką samą rolę pełnią również coraz częściej wykorzystywane w domach i biurach w obecnych czasach laptopy.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu komputerowego Progres 24 w Bytomiu, który specjalizuje się przede wszystkim w sprzedaży komputerów i laptopów poleasingowych: Ceny najprostszych komputerów stacjonarnych i laptopów, które mogą być z powodzeniem stosowane do wykonywania prostych działań już od dawna ustabilizowały się na niskim, dostępnym dla różnorodnych klientów poziomie. Coraz więcej osób decyduje się również na zakup jeszcze tańszych komputerów i laptopów poleasingowych. Bardziej wydajny sprzęt, z lepszym procesorem, płytą główną, z większą ilości pamięci RAM i z lepszą kartą graficzną jest wybierany przez klientów, którzy mają większe potrzeby dotyczące wydajności komputera, np. używają go do obrabiania grafiki lub są miłośnikami gier.
Czym tak naprawdę jest stacja robocza?
Nieco inne zastosowanie mają stacje robocze (z ang. workstation). Są to dużo bardziej skomplikowane maszyny, które są przeznaczone do wykonywania poważniejszych zadań. Wyglądem zewnętrznym nie różnią się wiele od zwykłych komputerów stacjonarnych PC. Zazwyczaj stacje robocze są dostępne w urządzeniach typu tower, które stawia się na biurku lub pod nim, ale stacje robocze często są również wykonywane w formie notebooków, czyli komputerów przenośnych. Z drugiej strony istnieją również bardziej zaawansowane stacje robocze, które są umieszczone w obudowach serwerowych, najczęściej w szafkach typu rack.
Najważniejszym elementem stacji roboczych jest jednak nie jego wygląd zewnętrzny, tylko to, co znajduje się w środku. Zadaniem stacji roboczych jest zapewnienie swoim użytkownikom jak największej wydajności, po to, żeby za ich pomocą było możliwe jak najszybsze wykonanie często bardzo wymagających i skomplikowanych zadań. Stacje robocze najczęściej są wykorzystywane do:
- Montażu plików audio i wideo,
- Obróbki zdjęć o bardzo wysokiej rozdzielczości,
- Modelowania i wizualizowania modeli 3D,
- Komputerowego wspomagania prac inżynierskich,
- Wspomaganego komputerowo projektowania z wykorzystaniem systemów CAD,
- Przeprowadzania symulacji naukowych.
Stacje robocze są również wykorzystywane do przetwarzania bardzo dużych ilości danych. Większość ze wskazanych wcześniej czynności byłaby zapewne możliwa do wykonania także za pomocą dobrej jakości peceta, ale na pewno zajęłoby to znacznie więcej czasu. W stacjach roboczych znajdują się bowiem znacznie bardziej wydajne podzespoły, takie jak np. procesor lub procesory wielordzeniowe. W komputerach osobistych procesor ma zazwyczaj dwa lub cztery rdzenia. W stacji roboczej procesor może mieć nawet 28 rdzeni! Taką moc gwarantują np. procesory serwerowe Intel Xeon. W stacjach roboczych montowane są również wysokowydajne pamięci RAM, które są wzbogacone o systemy korekcji błędów ECC. Dzięki nim stacja robocza ma zagwarantowaną wysoką stabilność i minimalizuje się ryzyko jej zawieszenia w trakcie pracy. Bardzo często w stacjach roboczych montowane są również moduły pamięci nieulotnej Intel Optane DC oraz nośniki SSD. Budowa stacji roboczej jest jednak oczywiście zależna od tego, do jakich celów będzie miała zostać wykorzystywana.