Niezabezpieczona niczym stal jest narażona na korodowanie. Aby temu zapobiegać, stosuje się skuteczne metody zabezpieczeń antykorozyjnych.
Ochrona metali przed rdzewieniem, czyli korodowanie jest czynnością, która ma na celu zmniejszenie strat wywołanych pośrednio i bezpośrednio przez czynniki zewnętrzne oddziałujące na metale.
Metale niszczeją pod wpływem:
- powietrza
- wody słodkiej i morskiej
- gruntów – gleby
- gazów przemysłowych
Działania mające na celu zabezpieczenie metali przed uszkodzeniem wskutek tych czynników podejmowane są już na wczesnych etapach projektowych.
Zmniejszenie ryzyka korodowania zapewnia wykorzystanie odpowiednich komponentów, na przykład stali kwasoodpornej czy żaroodpornej, a także stosowanie specjalnych metod łączenia elementów i ich ochrony przeciwkorozyjnej, na przykład takich jak cynkowanie czy malowanie proszkowe.
Cynkowanie
Cynkowanie to jedna z najpopularniejszych metod zabezpieczania stali przed korodowaniem wskutek wody oraz powietrza. To proces polegający na pokryciu elementów powłoką cynkowa, która zabezpiecza je przed rdzą.
Stosuje się różne metody cynkowania, na przykład:
- cynkowanie proszkowe, które polega na zanurzeniu elementów w sproszkowanym cynku
- cynkowanie ogniowe (zanurzeniowe), na przykład proce Sendzimira – polega na zanurzeniu elementu w ciepłej kąpieli cynkowej
- cynkowanie galwaniczne
- cynkowanie natryskowe
Malowanie proszkowe
Drugą metodą ochrony stali przed korodowaniem jest malowanie proszkowe – to metoda, które pozwala na uzyskanie atrakcyjnego efektu elementów stalowych, w tym także cynkowanych. Może zatem stanowić dodatkowe zabezpieczenie dla konstrukcji ocynkowanych.
Malowanie proszkowe pokrywa elementy równomierną warstwą farby – są on wtedy w mniejszym stopniu narażone na działanie czynników zewnętrznych powodujących rdzewienie.
Metoda malowania proszkowego polega na odpowiednim przygotowaniu elementów, nałożeniu farby z wykorzystaniem natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego i na jej utwardzeniu przez wypiekanie w piecu.