Filtry do rekuperatorów wykonane są z wysokiej jakości włókna filtracyjnego wykonanego z tworzywa sztucznego. Filtry mogą posiadać ramki aluminiowe bądź z PCV, jednak najważniejsza jest ich skuteczność, która określona jest według klas filtracji. Warto zastanowić się jakie filtry najlepiej wybrać oraz jak często należy je wymieniać, aby odzyskiwanie ciepła mogło być efektywne.

Jakie znaczenie ma stosowanie filtrów dla skuteczności działania rekuperacji?

Bez odpowiedniej filtracji rekuperator pozyskiwałby jedynie ciepło z powietrza wywiewanego, jednak w mieszkaniu nadal pozostawałoby wiele groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń. W powietrzu poza kurzem mogą znajdować się pyłki roślin, zarodniki grzybów, roztocza, pył węglowy, sierść zwierząt, wirusy, bakterie, a także np. dym tytoniowy. Nietrudno zgadnąć, jaki wpływ ma to na jakość wdychanego przez nas powietrza, gdy pyły trafiają do płuc. To szczególnie groźne dla osób cierpiących na przewlekłe choroby dróg oddechowych, ale nie tylko, ponieważ każdy człowiek średnio 90% czasu spędza w zamkniętych pomieszczeniach, a na skutek złej jakości powietrza może nabawić się problemów zdrowotnych. Dlatego stosowanie filtrów w rekuperatorach jest koniecznością.

Jakie mamy rodzaje filtrów do wyboru?

Producenci oferują filtry różnej klasy. Choć ostatnio została wprowadzona nowa norma określająca jakość filtrów według efektywności zatrzymywania cząstek PM2,5 i PM10 w ujęciu procentowym, jednak wiele firm stosuje jeszcze dawną nomenklaturę, w związku z czym w niniejszym poradniku będziemy się posługiwać starym nazewnictwem. Tak więc według normy ISO z 2012 r. klasy filtrów dzielimy na: zgrubne, pośrednie i dokładne. W pierwszej grupie znajdują się filtry zatrzymujące większe cząstki zanieczyszczeń i oznaczone klasą od G1 do G4. Z kolei filtry pośrednie i dokładne zatrzymują określony procent cząstek o wielkości 40 mikrogramów. Filtry pośrednie określone są wartościami M5 i M6, natomiast dokładne – od F7 do F9. Te ostatnie mogą zatrzymywać od 80 do 95% cząstek pyłu zawieszonego. Dodatkowo są jeszcze filtry wyposażone w jonizację (technologia RCI) dzięki której mogą zwalczać również wiele bakterii i wirusów. Ten ostatni typ filtrów jest rekomendowany dla alergików, a także osób o obniżonej odporności. Warto zauważyć, że dokładne filtry mogą również wyeliminować problem z uciążliwymi i drażniącymi pyłkami.

Kiedy wymieniać filtry w rekuperatorach?

Filtry mają ograniczoną żywotność, jednak warto zauważyć, że niektóre modele nadają się do czyszczenia i wielorazowego użytku, a inne należy wyrzucić i wymienić na nowe. Niezależnie od rodzaju filtra konieczna jest kontrola stopnia jego zabrudzenia, aby wiadomo było, kiedy należy go wymienić. Filtry znajdują się zwykle w rekuperatorze przy króćcach czerpni i wyrzutni i są łatwo dostępne. Wystarczy je wysunąć i skontrolować stan zabrudzenia, jeśli są lekko przyszarzałe nadają się jeszcze do użytku. Natomiast gdy warstwa kurzu jest wyraźnie widoczna, bądź wręcz są czarne to trzeba je natychmiast wymienić. Dzięki temu można zapewnić czyste i zdrowe powietrze w domu, ale też lepszy odzysk ciepła. Kontrolę zanieczyszczenia filtrów należy wykonywać przynajmniej co 3 miesiące, a filtry wymieniać przynajmniej raz na pół roku.

Jaki wpływ mają filtry na odzyskiwanie ciepła w budynku?

Filtry zapychają się w różnym stopniu w zależności od ich rodzaju, jednak tendencja jest taka, że im dokładniejszy jest filtr tym szybciej może nadawać się do wymiany bądź czyszczenia. Kontrola jest tu niezbędna, gdyż filtry mają bezpośredni wpływ na efektywność działania rekuperacji, a więc odzyskiwanie ciepła. Jeśli filtr jest zanieczyszczony to powietrza nawiewanego jest zdecydowanie mniej niż w przypadku niezanieczyszczonego filtru. Efektywność odzysku ciepła może się obniżyć w związku z tym nawet o ponad 30%. O zapchaniu się filtra może świadczyć choćby znacznie głośniejsza praca rekuperatora niż ma to miejsce zazwyczaj. Zaniedbania mogą prowadzić nawet do uszkodzeń wentylatora oraz zanieczyszczenia wymiennika ciepła. Dlatego z korzyścią dla zdrowia, a także portfela warto pamiętać o regularnej wymianie filtrów. Pozorna oszczędność na wymianie filtra odbije się na wzroście zużycia energii potrzebnej do pracy wentylatorów, a w efekcie na wyższych rachunkach. Zatem w ostatecznym rozrachunku należy stwierdzić, że zamiast oszczędzić poniesiemy wyższe koszty.

O czystość filtrów w systemie rekuperacji należy dbać przede wszystkim ze względu na troskę o zdrowie domowników. Dzięki temu rekuperacja spełni swoje zadanie i będziemy mogli oddychać pełną piersią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj