Urlop macierzyński – ile wolnego przysługuje rodzicom?

Po porodzie rodzicom przysługują różne rodzaje urlopów – w tym także urlop macierzyński. Ile wolnego można wtedy uzyskać?

Aktualnie obowiązujące przepisy wskazują, że po porodzie dziecka można korzystać z urlopu płatnego przez okres 12 miesięcy. Na ten czas składają się urlop macierzyński, a także urlop rodzicielski. Razem trwają one 52 tygodnie. Warto też wskazać, że urlopy te mogą być dzielone z ojcem dziecka.

Urlop macierzyński – jak długo trwa?

Obecnie w związku z urodzeniem dziecka można uzyskać 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. 6 tygodni urlopu można wykorzystać jeszcze przed porodem, z kolei następne – już po przyjściu dziecka na świat.

Uwaga! W przypadku, gdy na świat przyjdą bliźnięta, wtedy urlop macierzyński ulega wydłużeniu. Dla ciąży bliźniaczej to 31 tygodni, przy trojaczkach – 33 tygodnie, przy czworaczkach – 35 tygodni, natomiast dla pięcioraczków – 37 tygodni.

Co warto wiedzieć o urlopie macierzyńskim?

  • Jest to urlop pełnopłatny.
  • Urlopu macierzyńskiego nie można się zrzec.
  • Można jednak wrócić do pracy wcześniej, po 14 tygodniach urlopu, ale tylko wtedy, gdy pozostałe 6 tygodni wykorzysta ojciec dziecka (musi on posiadać zatrudnienie na umowę o pracę).
  • O urlop macierzyński nie trzeba składać wniosku, ponieważ zaczyna się on automatycznie w dniu narodzin dziecka – należy o tym poinformować pracodawcę.
  • W przypadku skorzystania z urlopu przed porodem, należy złożyć wniosek.

Zakończenie urlopu macierzyńskiego – co teraz?

Nie ma dodatkowego urlopu macierzyńskiego – można skorzystać dodatkowo z urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni. W przypadku ciąży mnogiej wymiar tego urlopu wynosi 34 tygodnie.

W ramach urlopu rodzicielskiego trzeba pamiętać o tym, że może być on podzielony po połowie z ojcem dziecka. Można też korzystać z niego częściowo, aż do momentu ukończenia przez dziecko 6. roku życia.

Istnieje także możliwości uzyskania urlopu wychowawczego. Jest to urlop bezpłatny w porównaniu do urlopów macierzyńskiego oraz rodzicielskiego. Urlop ten trwa maksymalnie przez 36 miesięcy i może być podzielony na części. Może być on także podzielony przez rodziców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj