Kupno motocykla z rynku wtórnego bywa sporym wyzwaniem. Co zatem zrobić, aby nabytek okazał się strzałem w dziesiątkę? Oto kilka najważniejszych kwestii, na które każdy nabywca powinien zwrócić uwagę.

Rok produkcji i numery identyfikacyjne motocykla

Eksperci z salonu Honda Plaza radzą, aby motocykle używane w miarę możliwości kupować wyłącznie od sprawdzonych i godnych zaufania sprzedawców. Zawsze trzeba sprawdzić rok produkcji pojazdu – zwłaszcza w przypadku motocykli sprowadzanych z zagranicy. Numer ramy i silnika najlepiej sprawdzić u importera danej marki. Jeśli taka opcja nie wchodzi w rachubę, należy szukać go na felgach, przewodach hamulcowych, plastikowych elementach karoserii i na tabliczce znamionowej. Co się zaś tyczy numerów rejestracyjnych, najlepiej przepuścić je przez rejestr pojazdów kradzionych.

Przebieg motocykla

W kwestiach związanych z przebiegiem bywa bardzo różnie – trzeba liczyć się z tym, że sprzedawcy nie zawsze udzielają prawdziwych informacji na ten temat. Można przyjąć, że w przypadku dziesięcioletnich motocykli przebieg na poziomie kilkudziesięciu tysięcy kilometrów jest wiarygodny. W sytuacji braku pewności co do danych przedstawionych przez sprzedawcę najrozsądniejszym rozwiązaniem jest udanie się do serwisu motocyklowego.

Bezwypadkowość i stan techniczny

Zdecydowanie najbardziej opłaca się kupić motocykl, który nie był uszkodzony wskutek wypadku albo stłuczki, nawet z pozoru niegroźnej. Oględziny karoserii to jednak za mało, aby uzyskać stuprocentową pewność, że motocykl jest „czysty”. W ramach dokładnych oględzin należy sprawdzić po uprzednim zdjęciu plastików, jak prezentują się rama, rury przedniego zawieszenia, a także spawy główki ramy oraz innych połączeń. Stan techniczny również nie może pozostawiać żadnych wątpliwości. W przeciwnym razie kierowca będzie narażony na sporo dodatkowych wypadków. Z tego względu jazdę próbną warto połączyć z wizytą w sprawdzonym serwisie, w którym motocykl zostanie poddany profesjonalnym oględzinom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj