Rozpoczynając treningi, warto wyznaczyć sobie przede wszystkim cel, jaki chcemy osiągnąć. Dzięki temu dobierzemy ćwiczenia tak, aby osiągnąć zamierzony rezultat. Czym jest trening kondycyjny i jak wykonać go na bieżni?

Trening kondycyjny – na czym polega?

Jeśli zależy nam na poprawie kondycji fizycznej, warto skupić się na wykonywaniu ćwiczeń wspierających układ krążenia oraz oddechowy. Dzięki temu wpłyniemy pozytywnie również na metabolizm. Bez wątpienia pomogą w tym sporty wytrzymałościowe, wśród których znajdują się jazda na rowerze, wspinaczka górska, pływanie czy też bieganie. Dlatego też każdy może wykonać go nawet w domu z wykorzystaniem bieżni. Zadaniem takiego treningu jest wydłużenie czasu, przez jaki możliwy jest wysiłek bez odczuwania zmęczenia. W ten sposób poprawimy nie tylko wytrzymałość organizmu, ale również samopoczucie, liczbę spalonych kalorii oraz ogólną pracę organizmu.

Bieżnia do treningu kondycyjnego

Kiedy zależy nam na wykonaniu efektywnego treningu kondycyjnego, warto kupić bieżnię elektryczną. Pozwala ona na dopasowanie tempa oraz nachylenia podłoża do możliwości organizmu, a także zmusić mięśnie do dalszego wysiłku. Ponadto dzięki wgranym programom treningowym można wybrać ćwiczenia kondycyjne metodą ciągłą lub interwałową. Odpowiednią bieżnię znajdziemy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Jedną ze stron, która udostępnia duży wybór produktów, jest ProSportowy.pl. Ceny zaczynają się już od około 1079 zł. W zależności od funkcji urządzenia koszt może być wyższy lub niższy. Dlatego też warto zastanowić się, co tak naprawdę będzie niezbędne.

Trening kondycyjny na bieżni – jak wykonać?

Jak zostało wspomniane, trening kondycyjny może być ciągły lub interwałowy. W obu przypadkach musi być poprzedzony odpowiednią rozgrzewką, która przygotuje organizm do wysiłku. Pierwsza z wymienionych metod polega na wydłużaniu czasu ćwiczeń oraz zwiększaniu tempa wraz z każdym treningiem. Z kolei interwały wymagają zaplanowania schematu obejmującego krótki, intensywny wysiłek, po którym następuje zmniejszenie intensywności. W tym przypadku trening trwa średnio 20–40 minut i dzieli się na kilka sesji ćwiczeń.

Kluczową zasadą jest zachowanie odpowiedniego poziomu tętna. Jeśli będzie on wykonywany w sposób ciągły, powinien mieć 60–70% wartości tętna maksymalnego. Z kolei w przypadku interwałów część o zwiększonej intensywności powinien mieć wartość 80–90% tętna maksymalnego. Pamiętajmy, że trening kondycyjny można wykonywać również na innych urządzeniach. Sprawdź 5 zalet treningu ze stepperem – który stepper warto wybrać (skrętny czy prosty)?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj