Wiele osób, rozważających zakup pompy ciepła, zastanawia się, ile zajmie ona miejsca. W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Wymienimy również najważniejsze wymogi, dotyczące pomieszczenia, w którym będzie zamontowana jednostka wewnętrzna takiego systemu.
Ile miejsca trzeba zarezerwować na działce na pompę ciepła?
Pompy ciepła dzieli się zwykle na powietrzne, wodne i gruntowe. Każdy z wymienionych typów cechuje się odmienną konstrukcją i ilością miejsca, zajmowanego na posesji. Największe są wymogi systemów najwydajniejszych — czerpiących energię z ziemi. Jak czytamy na stronie, którą prowadzi firma Sevro – gruntowe pompy ciepła, lider tego rynku, obsługujący m.in. Kraków i jego okolice, ważną częścią każdego takiego układu są tak zwane kolektory. Mogą one zajmować nawet kilkaset metrów kwadratowych działki (mowa tu o kolektorach poziomych, ich pionowe odpowiedniki są znacznie mniejsze).
Z kolei korzystanie z wodnych pomp ciepła wymaga zwykle wywiercenia dwóch studni (zasilającej i zrzutowej). Zaleca się, by odległość między nimi wynosiła co najmniej 15 metrów (działka musi być więc nieco szersza — żadna ze studni nie powinna znajdować się na jej granicy). Jednostka zewnętrzna pompy powietrznej zajmuje najmniej miejsca spośród omawianych tu rozwiązań — ok. 2 m².
Ile miejsca zajmie pompa ciepła w domu?
Jednostka wewnętrzna pompy ciepła nie jest przesadnie duża — jej wielkość odpowiada zwykle rozmiarom klasycznego kotła gazowego. Na rynku dostępne są też systemy typu monoblok. Składają się one jedynie z modułu zewnętrznego, integrującego wszystkie niezbędne urządzenia (można więc powiedzieć, że pompa taka nie zajmuje praktycznie ani skrawka powierzchni w pomieszczeniach domu).
Czy pompa ciepła musi znajdować się w kotłowni?
Jednostka wewnętrzna pompy ciepła — w odróżnieniu od kotła CO na paliwo stałe — nie musi znajdować się w odrębnym pomieszczeniu. Związane jest to z faktem, że w jej wnętrzu nie zachodzi proces spalania — nie jest więc konieczne ani spełnienie wymogów przeciwpożarowych, ani też tych, które dotyczą odprowadzania szkodliwych dla zdrowia gazów. W praktyce urządzenia takie można więc montować w każdym pomieszczeniu, które nie pełni funkcji mieszkalnej (garderobie, piwnicy, łazience itp.).
Montaż pompy ciepła — jakie warunki należy zapewnić w jego miejscu?
W pomieszczeniu, w którym zostanie zainstalowana wewnętrzna jednostka pompy ciepła, powinny panować określone warunki. Zaleca się, by:
- powietrze było suche;
- temperatura nie spadała poniżej 0°C ani nie przekraczała 35°C;
- istniała możliwość wykonania przepustów w ścianie (znajdą się w nich m.in. przewody z czynnikiem chłodniczym);
- zapewniony był łatwy dostęp do urządzenia (jest ono praktycznie bezobsługowe, jednak wymaga wykonywania systematycznych kontroli).
Ponadto jednostka wewnętrzna powinna znajdować się jak najbliżej modułu zewnętrznego, do którego zostanie podłączona — ułatwi to prace montażowe i serwisowanie, a na dodatek może pozytywnie wpłynąć na efektywność działania całego systemu.