Mieszkania na paterze lub poddaszu są tańsze od pozostałych. Wiele osób w ogóle nie bierze ich pod uwagę przy poszukiwaniu mieszkania. Czy słusznie? Zobacz, jakie są wady i zalety mieszkania na poddaszu lub na parterze.

Pecunia non olet

Największą zaletą czterech kątów na parterze i na poddaszu jest niewątpliwie ich cena. Ponieważ takie mieszkania cieszą się małą popularnością wśród kupujących, są przeważnie sporo tańsze od analogicznych lokali na innych piętrach – o około 10%. Deweloperzy przy sprzedaży czasami dorzucają „gratisy” by zachęcić potencjalnych kupujących – na przykład komórkę lokatorską lub miejsce parkingowe w cenie.

Sprawdź przykładowe ceny mieszkań w Warszawie:

Więcej miejsca

Zarówno lokale na parterze, jak i na poddaszu często oferują więcej miejsca niż mieszkania w środku budynku. W przypadku nieruchomości na parterze właściciele mają do dyspozycji ogródki lub tarasy, na których można przyjemnie spędzić słoneczne popołudnie. Przestrzenie tego typu świetnie nadają się też do zagospodarowania entuzjazmu dzieci lub bawienia się z psem.

Z kolei poddasza mają skosy – a miejsca, w których nie mamy pełnej wysokości pomieszczenia są liczone po niższej cenie lub w ogóle nie są wliczane do powierzchni użytkowej mieszkania.

Wyciszenie mieszkania

Wadą opisywanych mieszkań niewątpliwie jest hałas. Na parterze głośne są odgłosy ulicy, trzaskanie drzwi wejściowych i odgłosy przechodzące przez sufit od sąsiadów z góry. Natężenie decybeli może być naprawdę duże, zwłaszcza jeżeli mieszkanie jest na działce zlokalizowanej blisko ruchliwej arterii.

W mieszkaniach na poddaszu odgłosy generowane przez miejskie życie są mało słyszalne. Z drugiej strony, kiedy pada deszcz, a w Polsce jest to około 200 dni w roku, krople odbijają się od dachu, tworząc głośny szum i stukot. Niektórym ten dźwięk nie przeszkadza w zupełności, ale dla innych bywa irytujący, więc warto uwzględnić ten fakt przy zakupie mieszkania.

Schody na parter i windy na poddasze

Jedną z zalet mieszkania na parterze jest jego niskie usytuowanie nad poziomem gruntu. Chcąc dostać się do mieszkania musimy pokonać maksymalnie kilka-kilkanaście stopni i nie musimy gnieść się w ciasnych windach przy wnoszeniu do mieszkania gabarytów. Parter jest też dobrym rozwiązaniem dla osób starszych lub rodzin z małymi dziećmi.

Na poddasze trudno się dostać, co może być bardzo uciążliwe. Nawet jeżeli w budynku jest winda, do mieszkania na poddaszu może być konieczność wejścia po schodach, ponieważ konstrukcja obiektu uniemożliwia wjazd dźwigu tak wysoko. Ma to miejsce zwłaszcza przy poddaszach adaptowanych na mieszkania.

Widok z okna

Widok po horyzont i podziwianie chmur – takie estetyczne przeżycia tylko na poddaszu. Z okien umieszczonych na spadzie dachu można podziwiać panoramę miasta dużo wygodniej niż z innych miejsc. Jeżeli tylko nasze poddasze nie jest otoczone wyższymi budynkami, piękny widok gwarantowany.

Mieszkanie na parterze nie ma się w tej kategorii czym pochwalić. Z parteru nie ma przyjemnego widoku, najczęściej spoglądamy wprost na samochody na ulicy lub w cudze okna. Światło słoneczne zasłaniają budynki dookoła, ale też drzewa i mniejsze obiekty. Dlatego na parterze zazwyczaj jest ciemno i światła będziemy musieli włączać dużo wcześniej niż sąsiedzi.

Temperatura i ogrzewanie

Zarówno na poddaszu, jak i na parterze będzie zimniej niż w pozostałych mieszkaniach. Dlaczego tak się dzieje? Lokale na parterze wychładzają się zazwyczaj od nieogrzewanych garaży lub piwnic, które są pod nimi. Przez zimno od podłogi, na parterze warto pomyśleć o dodatkowych żeberkach w grzejniku. Natomiast na poddaszach często tworzą się niepożądane mostki termiczne, czyli słabiej zaizolowane elementy w konstrukcji budynku. Przez takie miejsca możemy płacić za ogrzewanie nawet 30% więcej niż w poprawnie ocieplonym budynku. Przed zakupem mieszkania warto sprawdzić, czy nawet przy zamkniętych oknach nie panuje w nim nieprzyjemny chłód lub ciąg powietrza.

Ryzyko włamania

Co w sytuacji, gdy obawiamy się o nasze mienie? O ile na poddaszu problem ten prawie nie występuje, bo kradzieże i ucieczki po dachach to raczej domena filmów akcji, o tyle z parteru łatwo jest cichaczem coś wynieść. Dlatego posiadacze takich lokali decydują się na kraty w oknach, żaluzje przeciwwłamaniowe i tym podobne rozwiązania, które przekładają się na zaciemnienie lokalu i obniżenie jego walorów estetycznych. Należy zauważyć, że mieszkania na wysokich parterach trochę lepiej bronią się przed zakusami lepkich łapek, ale tak naprawdę wszystko zależy od okolicy, w której zamieszkujemy oraz od zgromadzonych przez nas bogactw.

Polityka prywatności

Prywatność to coś, co kojarzymy z własnymi czterema kątami. Nie czujemy się komfortowo, gdy ktoś patrzy nam w okna lub podsłuchuje rozmowy przez uchylony lufcik. Dlatego mieszkania na poddaszu zdecydowanie wygrywają w tej konkurencji. Na ostatnim piętrze nikt nie zajrzy nam w okno, nie będziemy musieli specjalnie zasłaniać okien firankami. Niestety, na parterze sytuacja jest zupełnie inna. Nawet w przypadku mieszkań na podwyższonym parterze, przechodnie będą chętnie zaglądać nam w okna, zwłaszcza przy zapalonym wewnątrz świetle. Dla osób skrytych i ceniących sobie prywatność – rolety obowiązkowe.

Źródło: mieszkania.xyz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj