Rusztowania to niezwykle popularne konstrukcje wykorzystywane do realizacji prac na wysokości. Pozwalają dostać się w trudno dostępne miejsca, a jednocześnie pełnią funkcję ochronną, zabezpieczając przed upadkiem z wysokości ludzi i przedmiotów. Choć rusztowania kojarzone są przede wszystkim z prowadzeniem różnego rodzaju robót budowlanych, używa się ich również w innych celach.
Mycie okien, witryn i przeszkleń
Jednym z najpopularniejszych pozabudowlanych zastosowań rusztowań jest mycie okien, witryn i przeszkleń. Nie do każdego okna można łatwo dostać się za pomocą drabiny, a nawet jeśli jest to możliwe, lepszym wyborem jest rusztowanie. To stabilniejsza konstrukcja, która zapewnia znacznie większą i wygodniejszą przestrzeń roboczą – tłumaczy pracownik firmy VERENT z Warszawy, która świadczy usługi wynajmu, montażu i demontażu rusztowań. Myciem okien, witryn i przeszkleń z wykorzystaniem rusztowań, zarówno w domach, jak i budynkach biurowych, magazynach czy halach, zajmują się przede wszystkim firmy wyspecjalizowane w tego typu pracach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wynająć rusztowanie i zająć się tym samodzielnie.
Mycie elewacji
Z rusztowań korzysta się także przy myciu elewacji. Zabrudzenia pojawiają się na każdej elewacji, a większość z nich powstaje w naturalny sposób. Na zanieczyszczenie narażone są głównie te budynki, które leżą w pobliżu tras szybkiego ruchu oraz na obszarze lub w pobliżu lasu – zwiększona wilgotność sprzyja rozwojowi glonów i grzybów. Do wyczyszczenia elewacji budynków o wielu kondygnacjach przydatne jest rusztowanie, najlepiej wolnostojące, które nie zniszczy dodatkowo budynku. Podobnie jak myciem okien i przeszkleń, tak również i czyszczeniem elewacji zajmują się profesjonaliści. Dysponują oni odpowiednimi narzędziami, takimi jak przemysłowe myjki ciśnieniowe o znacznie większej mocy niż domowe, oraz specjalnymi środkami chemicznymi skutecznie rozpuszczającymi zabrudzenia.
Remonty i konserwacja zabytków
Rusztowania sprawdzają się również przy pracach związanych z remontami i konserwacją zabytków: zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Stosuje się je przy renowacji kościołów, cerkwi, meczetów i innych obiektów religijnych, a także wież, pałaców czy zamków. Prace konserwacyjne, zwłaszcza odnawianie fresków czy obrazów ołtarzowych, wymagają dużej precyzji, więc konieczne jest zastosowanie stabilnych rusztowań o dużej powierzchni roboczej. Przy konserwacji zabytków o skomplikowanych kształtach najlepszym wyborem jest rusztowanie modułowe. Można je rozbudowywać w dowolnym kierunku, co pozwala dopasować je do każdego obiektu.