Pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym to wielkie przeżycie zarówno dla dziecka jak i jego rodziców. Jej przebieg często warunkuje nastawienie malucha do stomatologii w przyszłości, dlatego warto odpowiednio przygotować się do spotkania, aby nie wywołać urazu psychicznego i przykrych emocji.

Przygotowania do wizyty w gabinecie

Najlepszy czas na pierwszą wizytę to moment ząbkowania. Im wcześniej dziecko zaakceptuje stomatologa, tym szybciej zaadaptuje się do jego odwiedzania i poddawania się zabiegom, a także pozna znaczenie regularnych wizyt. Dobrym rozwiązaniem jest wybór kliniki specjalizującej się w pedodoncji, czyli stomatologii dziecięcej, w której specjaliści dodatkowo przygotowani są do pracy z dziećmi i wykorzystują techniki behawioralne dostosowane do wieku rozwojowego pacjentów, sprzyjając nawiązaniu z nimi kontaktu i wzbudzenia w nich sympatii.

Personel pedodontyczny umiejętnie poprowadzi każdą wizytę, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych doświadczeń, które mogą wywołać uraz psychiczny, przykre emocje i złe skojarzenia. Chcąc odbyć pierwsze i kolejne spotkanie z dentystą, warto wybrać okres, w którym maluch nie doświadcza przykrych dolegliwość ze strony uzębienia. Zajęcie fotela stomatologicznego z bólem zęba i opuchniętym policzkiem czy innym zespołem objawów może wzbudzać strach przed zabiegami i dodatkowo powodować ataki histerii. Wybierając się do gabinetu, warto również zwrócić uwagę na samopoczucie dziecka i zadbać o poprawę humoru, jeśli jest zmęczone, śpiące, znudzone czy marudne. Można także w przystępny dla dziecka sposób wytłumaczyć, na czym polega praca stomatologa i jak dbać o higienę jamy ustnej. Dobrze jest również opowiedzieć o konsekwencjach estetyczno-zdrowotnych zaniedbania kondycji uzębienia.

Aby zachęcić malucha do regularnego wykonywania domowych zabiegów pielęgnacyjnych, warto zakupić kilka szczoteczek do zębów w różnych kształtach i kolorach. Zaprojektowane specjalnie z myślą o dzieciach narzędzia nie tylko przykuwają wzrok, ale także ułatwiają wykonywanie czynności higienicznych oraz pomagają stworzyć pozytywne emocje podczas szczotkowania. Można również zaproponować smakowe, kolorowe pasty do zębów oraz kubek z ciekawym nadrukiem do przechowywania przyborów higienicznych. Te i wiele innych akcesoriów można znaleźć w dobrych drogeriach i aptekach internetowych.

Sklep MedMe oferuje w swym bogatym asortymencie produktów do pielęgnacji jamy ustnej szczoteczki manualne, elektryczne i soniczne dla najmłodszych, pasty do zębów z delikatną nutą mięty oraz wiele innych narzędzi czyszczących i odświeżających. Przygotowane do wizyty u stomatologa dziecko nie będzie miało powodów do obaw i stresu.

Czego unikać przed pierwszą wizytą u stomatologa?

Aby dziecko chętnie współpracowało z dentystą, przede wszystkim nie należy zwlekać z odbyciem wizyty adaptacyjnej, podczas której maluch pozna lekarza i wyposażenie gabinetu oraz usiądzie w fotelu zabiegowym czy odbędzie kurs prawidłowego szczotkowania. Należy unikać także opowiadań o zabiegach stomatologiczny w drastyczny sposób, a także przenoszenia na malucha własnych negatywnych skojarzeń związanych ze stomatologiem i lękiem przed wizytami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj