Coraz więcej młodych rodziców umieszcza wagę niemowlęcą na liście wyprawkowej. Czy rzeczywiście jest to urządzenie tak niezbędne w domu? Jak prawidłowo z niego korzystać? To sprzęt służący do kontroli masy ciała dziecka. Czasem regularne ważenie malucha jest wręcz koniecznością.

Waga niemowlęca – czy kupować ją do domu?

Dziecko, które jest zdrowe i nie ma w stosunku do niego żadnych zaleceń w zakresie monitorowania przyrostu masy ciała, nie musi być ważone w domu. Wystarczy chodzić z nim na regularne wizyty kontrolne do pediatry. Tam kontrolowane są waga i wzrost. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości lekarz informuje o tym rodziców.

Małe dziecko w wieku 2-3 miesięcy powinno początkowo przybierać na masie 200-250 g w skali tygodnia. Potem przyrost masy ciała jest już nieco mniejszy. Powszechnym zjawiskiem u niemowląt jest także skokowy przyrost wagi.

Kiedy należy korzystać z wagi niemowlęcej?

Są sytuacje, gdy dziecko jest wypisywane do domu z zaleceniem regularnej kontroli jego wagi. Wówczas waga niemowlęca od elektrowag.pl jest wręcz koniecznością.

Malucha waży się systematycznie, gdy jego masa po urodzeniu była bardzo duża lub przez długi czas nie rosła. Tak jest również w przypadku dzieci z przewlekłymi schorzeniami wpływającymi na przyrost masy ciała. Dotyczy to także wcześniaków. Ponadto z wagi niemowlęcej korzysta się wówczas, gdy maluch ma problemy z karmieniem. Powodów takiego stanu rzeczy może być co najmniej kilka – słaba laktacja, problemy z połykaniem mleka itd. Pediatra może wtedy zalecić regularne ważenie dziecka nawet kilka razy dziennie np. przed i po karmieniu.

Jak prawidłowo korzystać z wagi niemowlęcej?

Na szczęście istnieje wiele sposobów bezpiecznego ważenia maluszka w domu. Nie zaleca się stosowania do tego celu zwykłych wag. Niektórzy rodzice ważą najpierw siebie, a potem stają na wadze razem z dzieckiem na rękach. Taki pomiar jest jednak niedokładny.

Najlepszym rozwiązaniem jest specjalna waga niemowlęca, która daje najdokładniejszy pomiar. Jest to urządzenie ze specjalną tacką, na której układa się malca. Waga musi zawsze stać na płaskiej i równej powierzchni. Najlepiej ustawiać ją w tym samym miejscu. Na tacce dobrze jest położyć tetrową pieluszkę i dopiero na niej ułożyć dziecko. Musi być ono rozebrane. Można je też ważyć w pieluszce. Dobrze jest pilnować pory dnia. Wielu lekarzy zaleca ważenie dziecka rano, jeszcze przed jego karmieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj