Kwiaty w wazonie stanowią wyjątkową ozdobę każdego pomieszczenia. Dodają uroku, wprawiają domowników w dobry nastrój i wypełniają wnętrze pięknym zapachem. Jak utrzymać świeżość kwiatów ciętych, by cieszyć się nimi przez wiele dni? Odpowiadamy!

Jak przycinać kwiaty do wazonu?

Przed włożeniem kwiatów do wazonu powinieneś przyciąć łodygi pod skosem. Dzięki temu zabiegowi powierzchnia chłonięcia wody będzie większa. Do przycinania należy używać ostrego noża lub sekatora do roślin. Miejsce cięcia musi być gładkie, a żadne tkanki nie powinny ulec uszkodzeniu i zmiażdżeniu. Zanim wstawisz bukiet do wody, warto usunąć liście z dolnej części łodygi. Zapobiegnie to jej gniciu i mętnieniu wody.

Jaki wazon do kwiatów ciętych wybrać?

Ważną kwestią jest również wybór odpowiedniego naczynia. Wazon powinien być dostosowany do rozmiaru bukietu. Przede wszystkim doskonale sprawdzają się modele wykonane ze szkła i przezroczyste. Dzięki temu masz możliwość obserwowania poziomu wody i stanu łodyg. Warto pamiętać o tym, by naczynie przed wstawieniem kwiatów dokładnie umyć płynem do mycia naczyń.

Jak często wymieniać wodę w wazonie?

Kolejną ważną czynnością, o której powinieneś pamiętać, jest częste wymienianie wody w wazonie. Musi być ona czysta, o temperaturze pokojowej, najlepiej destylowana lub przegotowana po wystudzeniu. Wodę wymieniać należy codziennie. Przy tej okazji warto także umyć naczynie, przepłukać łodygę i przyciąć ponownie pod skosem łodygi. Wazon z kwiatami stawiaj w chłodnych miejscach pozbawionych przeciągów i narażonych na mocne nasłonecznienie.

Stosowanie odżywek do kwiatów

Cięte kwiaty możesz wspomóc specjalną odżywką. Korzystając z oferty dostępnej w sklepie internetowym https://chloris.pl/, warto sięgnąć po płyny, które spowalniają proces więdnięcia. Takie produkty nie tylko wydłużają okres przechowywania bukietów, ale zapewniają również przejrzystość i dobrą jakość wody. Stosowanie specjalnych preparatów zapobiega rozwojowi chorobotwórczych bakterii i grzybów. Przed użyciem odżywek zawsze zapoznaj się z instrukcją.

Które kwiaty są najtrwalsze?

Do najtrwalszych kwiatów ciętych, które swoją świeżość utrzymują przez 2 – 3 tygodnie należą przede wszystkim storczyki, anturium, margerytki, goździki, ostróżka, mieczyki i lewkonie. Do tych, które wytrzymują w wazonie zaledwie kilka dni, zaliczyć można dalie, lilaki, liliowce, gloriozę i nerinę.

Wiesz już, jak utrzymać świeżość kwiatów, by dekorowały wnętrze i cieszyły Twoje oko. Pamiętając o powyższych zasadach, zachowasz ich piękny wygląd nawet przez kilka tygodni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj