Cewnik Foleya ma w nazwie nazwisko swego wynalazcy, amerykańskiego chirurga Fredericka Foleya, który blisko sto lat temu stworzył przyrząd do opróżniania pęcherza moczowego. Wynalazek był tak prosty i okazał się tak skuteczny, że stosowany jest do dzisiaj w praktycznie niezmienionej formie. Popularny cewnik urologiczny znajduje zastosowanie również w położnictwie.

Zmiany, które na przestrzeni dekad stosowania przeszedł cewnik Foleya, sprowadziły się głównie do udoskonalenia materiałów. Początkowo cewniki były produkowane z lateksu. Obecnie powszechnie stosuje się silikon medyczny, który ma znacznie większą trwałość i jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości.

Jak jest zbudowany i jak działa cewnik Foleya?

Cewnik Foleya to cewnik urologiczny, który ma formę elastycznego przewodu, jednak na tyle sztywnego, aby dało się go łatwo wprowadzić do cewki moczowej. Budowę i działanie cewnika objaśnia specjalista z hurtowni sprzętu medycznego Limedic: – We wnętrzu przewodu biegną dwa kanały: jeden służy do odprowadzania moczu, drugi do napełniania i opróżniania balonika, który znajduje się na końcu umieszczanym w pęcherzu. Aby odprowadzić mocz, należy wsunąć cewnik przez cewkę moczową do pęcherza. Przed aplikacją na cewnik trzeba nanieść sporą ilość poślizgowego żelu antybakteryjnego, który zawiera delikatne środki znieczulające. Dzięki temu znacznie obniża się dyskomfort zabiegu. Gdy końcówka cewnika znajdzie się w pęcherzu, należy napełnić balonik solą fizjologiczną lub wodą do wstrzykiwań: balonik zabezpiecza cewnik przed wysuwaniem się.

Warto w tym miejscu nadmienić, że choć cewnik może pozostawać przez dłuższy czas w drogach moczowych, to należy liczyć się z możliwymi powikłaniami. Niedostateczna higiena przy aplikacji najczęściej prowadzi do wytworzenia stanów zapalnych cewki moczowej i pęcherza, które objawiają się pieczeniem i bólem.

Duże znaczenie ma też staranne dobranie średnicy cewnika do anatomii konkretnego pacjenta. Średnicę przewodu cewnika podaje się w skali Charriera (CH). 1CH = 0,33 mm średnicy zewnętrznej cewnika. Dostępne są cewniki w rozmiarach od CH08 do CH22.

W jakich sytuacjach konieczne jest wymuszone usuwanie moczu?

Sytuacje, w których można zastosować cewnik Foleya, związane są przede wszystkim ze schorzeniami i urazami, których następstwem jest zatrzymanie moczu lub duża bolesność przy jego oddawaniu. Może to być zatrzymanie moczu będące np. następstwem rozrostu gruczołu krokowego czy rozwoju kamicy nerkowej. Ważną grupą pacjentów, którzy wymagają cewnikowania, są osoby pozostające w śpiączce farmakologicznej oraz obłożnie chore. Cewnik Foleya jest stosowany także u pacjentów z urazami krocza i cewki moczowej lub po zabiegach chirurgicznych na narządach układu pokarmowego czy moczowo-płciowego.

Standardowym uzupełnieniem cewnika jest worek na mocz. Aby zapewnić mobilność pacjentom, stosuje się worki pozwalające na zawieszenie na stojaku na kółkach lub mocowane wprost na nodze.

Poza zastosowaniami urologicznymi cewnik Foleya używany jest w położnictwie. Przy użyciu wypełnionego płynem pęcherzyka można delikatnie rozszerzać szyjkę macicy i w ten sposób indukować opóźniającą się akcję porodową. Warunkiem zastosowania cewnika jest przynajmniej 1-centymetrowe rozwarcie szyjki. Choć zabieg powoduje duży dyskomfort u kobiet, to jest jednocześnie całkowicie bezpieczny dla płodu i ma potwierdzoną w praktyce skuteczność.

Cewnik urologiczny Nelaton: idealny do jednorazowego użytku

Często stosowanym zamiennikiem cewnika Foleya jest cewnik urologiczny Nelaton. Odznacza się on bardzo prostą konstrukcją: to przewód z elastycznego, przezroczystego tworzywa sztucznego (PCV) o długości około 400 mm. Jego obłe zakończenie, odpowiednio profilowane otwory do odbierania moczu oraz duża elastyczność zapewniają komfort aplikacji i noszenia w ciele.

Najczęstszym zastosowaniem, w którym doskonale sprawdza się cewnik urologiczny Nelaton, jest jednorazowe odprowadzanie moczu. W związku z brakiem zabezpieczenia przed wysuwaniem się z cewki moczowej ten typ cewnika nie jest zalecany do długotrwałego cewnikowania. Natomiast jest tak łatwy w użyciu, że bez problemu można go zalecać do samodzielnego stosowania: aplikacja nie wymaga specjalnego przeszkolenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj