Jako kierowca pojazdu poruszającego się po ogólnodostępnych drogach warto być przygotowanym na różne scenariusze. Parkowanie w nieodpowiednim miejscu może zakończyć się nie tylko ostrzeżeniem czy mandatem, ale również założeniem blokady na koła lub odholowaniem pojazdu. Kto decyduje o montażu blokady i w jakich sytuacjach jest stosowana? Sprawdź w poniższym artykule.
Zastosowanie blokady na koło
Istnieje wiele uzasadnionych przypadków, w których odpowiednie osoby i instytucje są uprawnione do montażu blokady na kołach Twojego pojazdu. Jak się okazuje, nie jest to jedynie nieprawidłowe parkowanie, ale również takie przypadki jak:
- podejrzenie kradzieży — blokady mogą być stosowane w przypadku podejrzenia kradzieży pojazdu. W takiej sytuacji policja lub służby ochrony zakładają blokady na koła w celu zatrzymania pojazdu na danym miejscu i jego unieruchomienia,
- prowadzone postępowanie egzekucyjne — ograniczenia na koła mogą być stosowane wtedy, gdy właściciel pojazdu zwleka z płatnościami za samochód i w ramach postępowania egzekucyjnego została zastosowana blokada, która nie pozwala na dalsze korzystanie z pojazdu,
- wykonanie nakazu sądowego — blokady na koła mogą być stosowane w ramach wykonania nakazu sądowego, na przykład w przypadku naruszenia warunków sądowych przez właściciela pojazdu,
- kara za nieprawidłowe parkowanie — w niektórych miejscach blokady na koła mogą być stosowane do zabezpieczenia pojazdów, które zostały zaparkowane na terenach zamkniętych lub na obszarach z ograniczonym dostępem — wszędzie tam, gdzie zostawienie pojazdu jest zabronione lub ograniczone.
Kto może zamontować blokadę na kole Twojego pojazdu?
Założenie blokady na koła w celu uniemożliwienia jego odjazdu z miejsca, w którym zostało pozostawione, nie jest przypadkowe. Jej montaż określany jest przez przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym i ustęp 8 artykułu 130 a. Zgodnie z jego treścią, ustalono, że blokada na koła może zostać założona jedynie wówczas, gdy pojazd został pozostawiony w miejscu niedozwolonym, ale jego unieruchomienie nie będzie stanowiło zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. W innym razie służby mogą decydować o odholowaniu pojazdu, który uniemożliwia prawidłowy ruch innych pojazdów i pieszych. Przepisy regulują również możliwość zastosowania blokady przez konkretne osoby i instytucje. Blokady na koło mogą zakładać jedynie funkcjonariusze policji lub straży miejskiej. Jeśli zatem masz wątpliwości co do tego, kto ma prawo założyć ograniczenie na koła Twojego pojazdu, warto szybko sprawdzić, która instytucja jest za to odpowiedzialna.
Gdzie kupić blokadę na koło?
Blokady na koła muszą mieć określone wymiary i kolorystykę. Te wykorzystywane przez wyspecjalizowane służby powinny charakteryzować się metalową konstrukcją i jaskrawym, żółtym kolorem, który będzie widoczny już z daleka. Instytucje wykorzystujące w pracy blokady na koła, powinny zaopatrywać się w wyspecjalizowanych sklepach z akcesoriami drogowymi. Oferowane przez nie produkty są przystosowane są do założenia na koło do rozmiaru felgi 17-calowej i szerokości opony 210 mm. Poszukujesz sprawdzonych dostawców blokad na koła i ograniczników ruchu? Sprawdź szeroką ofertę specjalistów i wybierz najlepsze produkty.