Określenie agama brodata może być nieznane laikom, nieinteresującą się gadami. Osoby, które, chociaż w szczątkowy sposób, zainteresowały się tematyką jaszczurek, wiedzą, że ten gatunek cieszy się ogromną popularnością i jest jednym z najczęściej kupowanych.

Co warto wiedzieć o agamie brodatej?

Agamę brodatą dość łatwo można poznać po charakterystycznych wypustkach, które nieco przypominają brodę. Zwierzę, wraz z ogonem, osiąga łącznie długość ok. 50 cm. Pochodzi z Australii, a jej naturalnym środowiskiem bytowania są rozlegle sawanny i pustynie. Warto zdawać sobie z tego sprawę, bo wiążą się z tym również wymagania domowej hodowli. Dobrze będzie wyposażyć się bowiem w duże terrarium. Absolutne minimum to rozwiązanie o rozmiarach 120 x 60 x 60 cm. Oczywiście im większe terrarium, tym agama będzie czuła się lepiej.

Hodowanie gadów wymaga nie tylko miejsca, ale też profesjonalnego wyposażenia. Do najważniejszych spraw należy oświetlenie i ogrzewanie. Żeby odpowiednio oświetlić terrarium, należy zaopatrzyć się w specjalne lampy. Będą one źródłem potrzebnego dla agamy promieniowania UVA i UVB. Dlaczego oświetlenie jest takie istotne? Dzięki niemu zwierzę będzie miało dobre samopoczucie, apetyt oraz nie będzie cierpiało na braki witaminy D3. Z kolei ogrzewanie odpowiada za stworzenie właściwych warunków termicznych. Tutaj musimy pamiętać, że moc żarówki powinna być dobrana do wielkości akwarium.

Jakie rośliny włożyć do terrarium agamy?

W terrarium nie powinno zabraknąć również roślin. Oprócz nich elementami dekoracyjnymi mogą być również:

  • korzenie drzew;
  • kamienie;
  • skałki.

Ważne, żeby były stabilne i stanowiły stały element wystroju, którego agama nie będzie mogła samodzielnie przewracać, ale będzie mogła dla własnego komfortu schować się w takich kryjówkach.

Jeśli chodzi o rośliny, to eksperci polecają zrezygnować z wariantów „żywych”, bo taką zieleń agama prędzej czy później… zje. Ozdoba nie będzie więc zbyt długo prezentować się dobrze. Dużo lepszym wariantem będzie zainwestowanie w rośliny sztuczne. Warto rozejrzeć się za produktami o dużej wytrzymałości.

Rośliny w terrarium agamy to nie tylko ozdoba dla nas. Rzeczywiście takie dekoracje ozdabiają przestrzeń i sprawiają, że cała konstrukcja wygląda ciekawiej. Pamiętajmy jednak, aby te elementy przynosiły komfort samemu zwierzęciu. Z tego powodu dobrze będzie zdecydować się na takie warianty roślinności, które występują w naturalnym środowisku agamy. Warto poświęcić odrobinę czasu na research i poszukać takich odmian np. w sklepach internetowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj