Salon jest sercem domu. To w nim spędzamy najwięcej czasu. To w salonie rodzina się integruje, to również miejsce indywidualnego wypoczynku. W nowoczesnych mieszkaniach salon coraz częściej połączony jest z kuchnią oraz jadalnią, przez co jego aranżacja wymaga wiele zachodu i przemyślanego podejścia do tematu.

Oświetlenie salonu

Ponieważ salon pełni tak wiele funkcji użytkowych a jednocześnie pełni funkcję reprezentacyjną, należy bardzo starannie zaplanować jego wystrój a tym samym jego oświetlenie, tak aby niezależnie od nastroju i sposobu spędzania czasu zapewniał miłą atmosferę. Lampy do salonu stworzą jego klimat i będą świetnym uzupełnieniem wnętrza.

Rodzaje oświetlenia

Dziś na rynku dostępnych jest kilka rodzajów oświetlenia, stworzonych z myślą o wyposażeniu salonu. Najpopularniejszym z nich są lampy sufitowe.
Jest to rodzaj oświetlenia najczęściej wykorzystywany i zapewniający komfort dla wszystkich domowników. Światło górne świetnie sprawdzi się podczas spotkań towarzyskich, gdy korzystamy z dużej powierzchni i nie zależy nam na zbyt silnym źródle światła. Podobnie sytuacja wygląda podczas spotkań rodzinnych czy zabaw dzieci. Lampy sufitowe dobrze sprawdzają się również w strefie jadalnej.

Takie oświetlenie powieszone na przykład nad stołem jadalnym może dodatkowo zmienić proporcje salonu. Jeśli lampy zostaną umiejętnie obniżone sprawią, że sufit wyda się niżej a całe pomieszczenie nabierze przytulności.

Innym pomysłem jest umieszczenie punktowych źródeł światła. Rozmieszczone na przykład obok obrazu czy barku wyeksponują ten element. Podobnie ma się sprawa z aneksem kuchennym. Oświetlenie go za pomocą lamp pod szafkami, sprawi, że po ich zgaszeniu kuchnia praktycznie zniknie dla gości i domowników siedzących w części wypoczynkowej. Aby jednak kuchnia nie stała się czarną dziurą, warto na przykład podświetlić barek oddzielający kuchnię od salonu, za pomocą taśm led czy też punktowych delikatnych reflektorków.

Planując rozmieszczenie lamp do salonu warto zadbać też o punktowe źródło światła przeznaczone na przykład do czytania. Pozwoli to na chwilę relaksu z książką a jednocześnie zapewni komfort dla naszych oczu.

Planowanie rozmieszczenia lamp w salonie

Przemyślane rozmieszczenie lamp w wielu miejscach pozwoli na uzyskanie wielu, rożnych aranżacji a także pozwoli wyodrębnić strefy dostosowane do potrzeb wszystkich domowników. Warto też zadbać o ich różnorodność co pomoże uatrakcyjnić salon, ponieważ za pomocą oświetlenia można podkreślić styl pomieszczenia.

Oświetleniem salonu warto zająć się już na etapie prac budowlanych, to znaczy przed wygładzeniem i wykończeniem ścian. Odpowiednie rozmieszczenie gniazd elektrycznych i kontaktów będzie miało kluczowe znacznie dla wygody mieszkania i korzystania z poszczególnych pomieszczeń. Później ciężko będzie zmienić punkty gdzie podłączyć można lampy stojące czy też rozmieszczenie lamp sufitowych i ściennych. Dlatego tak ważne jest rozplanowanie kluczowych mebli jak stół jadalny czy kanapa dużo wcześniej aby odpowiednio dostosować do nich źródła światła.

Artykuł powstał przy udziale ekspertów sklepu z oświetleniem i wyposażeniem wnętrz – Szykownydom.com.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj