Zalanie to jedno z najczęstszych uszkodzeń telefonu. Może przytrafić się ono każdemu z nas i wywołać sporo stresu, a co za tym idzie, opóźnić poprawną reakcję. Warto jednak pamiętać, że odpowiednie działania podjęte niezwłocznie po wypadku mogą nam pomóc uratować smartfona, bądź zminimalizować koszty ewentualnej naprawy. Jak zatem reagować na zalanie sprzętu? Czy ubezpieczenie telefonu jest pomocne w takim przypadku?

Pierwsza reakcja, czyli co robić, gdy zalejemy telefon?

Zalanie smartfona może nastąpić w wyniku różnych wydarzeń, na które jesteśmy narażeni wykonując codzienne czynności – to nie tylko wpadnięcie telefonu na przykład do wanny pełnej wody czy zbiornika wodnego na zewnątrz, ale również zalanie go napojem ze szklanki. Ten drugi wariant jest oczywiście mniej groźny i daje większe szanse na odratowanie urządzenia, jednak należy naprawdę uważać i unikać tego typu sytuacji. Tuż po zalaniu telefon może działać sprawnie, ale jeżeli nie podejmiemy odpowiednich kroków, ten stan może nie potrwać zbyt długo.

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest wyłączenie smartfona. Pod żadnym pozorem nie wolno podłączać go wówczas do prądu ani do komputera – na tę drugą opcję decyduje się wiele osób, chcąc uratować z aparatu jak najwięcej danych. Nie jest to jednak rozsądne, ponieważ przez znajdujący się w smartfonie płyn może dojść do zwarcia układu i uszkodzeń, których nie będzie można już w żaden sposób naprawić. Najpewniej nie zdążylibyśmy nawet przenieść plików na komputer.

Jeżeli telefon został zalany zwykłą, czystą wodą, szanse na odratowanie go są duże. Sytuacja może skomplikować się w przypadku, gdy urządzenie przemoknie wodą morską lub z dodatkami (detergenty, sole do kąpieli, cukier etc.).

Samodzielne osuszanie telefonu – czy to ma sens?

Jak zawsze w podobnych sytuacjach, w Internecie znajdziemy mnóstwo porad. Najpopularniejszą jest ta polecająca włożenie zalanego telefonu na dobę do pojemnika z ryżem. Choć każdy zna tę metodę, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie należy ona do najskuteczniejszych. Zapomnijmy również o suszeniu smartfona na przykład za pomocą suszarki, co często prowadzi do przegrzania układu i uszkodzenia elektryki, bądź wyświetlacza.

Bezpośrednio po zalaniu sprzętu należy go wyłączyć i odnieść do serwisu (dobrze, jeśli posiadamy odpowiednie ubezpieczenie telefonu). Nie wszystkie punkty podejmą się operacji czyszczenia zalanego telefonu, co musimy mieć na uwadze. Na pewno jednak znajdzie się serwis, który udzieli nam pomocy. Jeśli jednak będzie on nieautoryzowany, utracimy naszą gwarancję.

Czy ubezpieczenie telefonu obejmuje zalanie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jakie ubezpieczenie telefonu posiadamy. Szczegółowe warunki zawsze są dołączone do umowy i warto zapoznać się z nimi przed jej zawarciem. Wiele ubezpieczeń telefonu niestety nie obejmuje zalania, dlatego warto dokładnie zgłębić temat przed dokonaniem wyboru. To ważny aspekt, bo zalania są niestety bardzo powszechnym uszkodzeniem i mogą przytrafić się nawet najostrożniejszym użytkownikom smartfonów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj