Producenci materiałów budowlanych oferują szeroką gamę produktów, które można stosować jako wykończenie pokrycia dachowego. Przykładem są dachówki ceramiczne, które wybiera wiele osób. Jak się jednak okazuje, również blacha trapezowa budzi coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów i to nie tylko tych planujących budowę obiektów przemysłowych czy rolniczych, lecz także mieszkalnych.

Czy blacha trapezowa faktycznie będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pokrycie dachu? Kiedy warto ją zastosować i co należy wiedzieć na temat wyboru materiału na pokrycie dachowe?

Blacha trapezowa – jakie są jej zalety?

Wskazuje się, że blacha na dach jest odporna na działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych. Pokrywa się ją specjalną powłoką, która zwiększa jej odporność na korozję. Dzięki temu, że jest odporna na działanie niskich i wysokich temperatur, nie ulega odkształceniom, które mogą być spowodowane wysokimi temperaturami, a jej powłoka nie blaknie pod wpływem promieniowania słonecznego. Do innych plusów tego produktu zalicza się łatwy i szybki montaż na konstrukcji dachowej, a także przystępną cenę. Blacha trapezowa jest materiałem stosunkowo lekkim, co z jednej strony stanowi zaletę, gdyż nie obciąża mocno konstrukcji budynku. Z drugiej jednak wiele osób zwraca uwagę na to, że może zostać zerwana w czasie gwałtownych wiatrów. W takim przypadku lepiej się zdecydować na nieco grubszą blachę, która dodatkowo będzie odporna na działanie gwałtownych deszczy lub opadów gradu.

Kiedy warto postawić na blachę trapezową do pokrycia dachu?

Jak to zostało wyżej wspomniane, blacha trapezowa jest szczególnie chętnie wykorzystywana przy budowie różnego rodzaju obiektów przemysłowych. Stosuje się ją do wykańczania dachów hal magazynowych i produkcyjnych, a także w budynkach przeznaczonych dla rolnictwa, takich jak np. Obory czy chlewnie. Jest wykorzystywana również w obiektach sportowych oraz sklepach wielkopowierzchniowych.

Taka blacha na dach ma też zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, choć nie jest aż tak popularna, jak inne pokrycia dachowe. Na posesjach prywatnych o wiele częściej używa się jej do wykończenia dachu przedsionków, wiatrołapów, a także mniejszej architektury ogrodowej, np. altan, wiat lub garaży.

Co jeszcze warto wiedzieć o wyborze pokrycia dachowego?

Wybór pokrycia dachowego warto skonsultować z wykonawcą i architektem. To istotne zarówno na początku inwestycji, jak i w czasie kompleksowych remontów dachu. W przypadku zmiany rodzaju materiału na inny, konieczne może okazać się również przeliczenie obciążenia, czyli oszacowanie, czy konstrukcja wytrzyma pod ciężarem np. grubszej blachy. Jeżeli nie, trzeba zdecydować się na remont i zmiany w konstrukcji dachy. W przypadku wymiany na blachę trapezową to jednak rzadkość, chyba że konstrukcja została uszkodzona w inny sposób i konieczna jest jej naprawa.

1 KOMENTARZ

  1. U nas o wyborze paneli zadecydował projekt architektoniczny, bo sami mieliśmy początkowo troche inny pomysł na pokrycie dachu. No ale zaufaliśmy projektantowi i nie żałujemy. Fortuny nie wydaliśmy, a efekt jest elegancki, minimalistyczny, stonowany. Blachodachówka (od Regametu) świetnie się u nas sprawuje, minusów na razie brak. Polecamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj