We współczesnym świecie trudno funkcjonować bez konta bankowego i przypisanej do niego karty. Większość osób ma jedno konto i jedną kartę – okazuje się jednak, że niekiedy lepszym wyborem jest posiadanie większej liczby rachunków i kart. Pomaga to w zarządzaniu finansami osobistymi, oszczędzaniu i oddzielaniu środków prywatnych od firmowych.
Z tekstu dowiesz się:
- ile kart bankowych warto posiadać i jakie płyną z tego korzyści dla osób prywatnych,
- jaka jest optymalna liczba kart bankowych dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą.
Konto bankowe i przypisana do niego karta to bardzo powszechne w naszym kraju instrumenty, dzięki którym możemy bezpiecznie i wygodnie zarządzać swoimi finansami. Większość z nas ma jeden rachunek i jedną kartę – jak się jednak okazuje, posiadanie większej liczby kont i kart ma sporo zalet, zarówno z perspektywy osób prywatnych, jak i przedsiębiorców.
Karty bankowe – ile warto mieć i dlaczego?
Argumentów przemawiających za posiadaniem większej liczby kont i kart bankowych jest całkiem sporo – oto kilka najważniejszych korzyści:
- Dywersyfikacja zarządzania pieniędzmi
Umiejętność zarządzania pieniędzmi jest we współczesnym świecie bardzo ważna, a posiadanie kilku rachunków oraz powiązanych z nimi kart mocno to ułatwia. Warto np. mieć jedno wspólne konto z małżonkiem, na którym znajdują się środki na codzienne życie, rachunki i raty kredytów, a drugie – oszczędnościowe, na którym budowana jest poduszka finansowa na gorsze czasy. W przypadku osób dysponujących większymi zasobami dobrym pomysłem może być także posiadanie konta inwestycyjnego, gdzie znajdują się środki przeznaczone na inwestycje w różnego rodzaju instrumenty, np. lokaty, akcje giełdowe czy nieruchomości.
- Zabezpieczenie w razie awarii
Choć współczesna bankowość jest co do zasady bardzo bezpieczna, to jednak zdarzają się sytuacje awarii technicznych czy hakerskich ataków. Mogą wówczas pojawić się problemy z dostępem do pieniędzy – z reguły nie trwają dłużej niż kilka godzin, ale i taki okres bywa dla klientów kłopotliwy. Posiadając konta i karty w różnych bankach, mamy pewność, że nawet jeśli część naszych środków jest czasowo niedostępna, mamy w zanadrzu pieniądze znajdujące się na innym koncie.
- Ochrona na wypadek kradzieży lub zgubienia karty
Każdemu z nas może przytrafić się zgubienie, kradzież karty lub przechwycenie jej danych przez nieuprawnione osoby. Pierwszym krokiem w takiej sytuacji powinno być oczywiście zastrzeżenie karty, np. przez całodobowy system Zastrzegam.pl, a następnie – zamówienie nowego plastiku. Problem w tym, że jeśli mamy tylko jedną kartę, w oczekiwaniu na wydanie kolejnej pozostajemy bez wygodnego dostępu do pieniędzy. W takiej sytuacji posiadanie drugiego konta i przypisanej do niej karty jest nieocenione.
- Możliwość skorzystania z bankowych promocji
Banki starają się na różne sposoby przyciągać nowych klientów – jedną z metod jest oferowanie im atrakcyjnych promocji związanych z uruchomieniem rachunku oraz wydaniem karty. Może to być np. obniżenie opłat za prowadzenie konta czy karty, atrakcyjne cashbacki, premia pieniężna na start lub możliwość korzystania z rabatów u partnerów. Czasami są to naprawdę ciekawe oferty, niosące ze sobą wiele korzyści.
Konkretna liczba kart bankowych to oczywiście bardzo indywidualna sprawa – dla niektórych optymalne będą już dwie karty, inni mogą używać na co dzień nawet czterech czy pięciu kart. Warto mieć przy tym świadomość, że z posiadaniem dodatkowych kart są związane większe koszty za prowadzenie rachunków bankowych i same użytkowanie kart.
Ile kart bankowych dla przedsiębiorcy?
W przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą posiadanie co najmniej dwóch kont i kart bankowych jest jeszcze istotniejsze. Po pierwsze – osobne konto i karta osobista oraz konto i karta firmowa pozwalają jednoznacznie oddzielić środki prywatne od biznesowych, odpowiednio zarządzać pieniędzmi i – w razie kontroli urzędu skarbowego – udowodnić, że dany wydatek opłacony z konta firmowego był związany z prowadzoną działalnością. Po drugie – jeśli firma wpada w problemy, ma kłopoty z regulowaniem należności albo pojawiają się zajęcia skarbowe lub komornicze, w pierwszej kolejności zajęte zostają środki na koncie firmowym. Rachunek osobisty pozostaje do dyspozycji przedsiębiorcy.
Posiadanie większej liczby kont i kart bankowych nie jest obowiązkowe, ale w wielu przypadkach bywa przydatne i korzystne. Decyzję należy jednak podejmować po analizie indywidualnej sytuacji finansowej, potrzeb i oczekiwań.